Normal view MARC view ISBD view

Avrupa’da yeni güvenlik anlayışları ve Türkiye : soğuk savaş sonrası Avrupa’da güvenlik yapılanması sorunları / Hasret Çomak.

By: Çomak , Hasret, 1956- [author].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Tasam Yayınları. Avrupa Birliği ; 5.Publisher: İstanbul : Tasam Yayınları, 2005Edition: İlk Basım.Description: 110 pages ; 22 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 975628515X; 9789756285152.Other title: Soğuk savaş sonrası Avrupa’da güvenlik yapılanması sorunları.Subject(s): Kuzey Atlantik Anlaşması Örgütü -- Avrupa -- Askeri politika | North Atlantic Treaty Organization -- Europe -- Military policy | Organization for Security and Co-operation in Europe -- Military policy | Türkiye -- Askeri ilişkiler -- Avrupa | Turkey -- Military relations -- Europe | Avrupa -- Askeri ilişkiler -- Türkiye | Europe -- Military relations -- Turkey | Avrupa -- Askeri ilişkiler -- Amerika Birleşik Devletleri | Europe -- Military relations -- United States | Amerika Birleşik Devletleri -- Askeri ilişkiler -- Avrupa | United States -- Military relations -- Europe | Avrupa Birliği ülkeleri -- Askeri politika | European Union countries -- Military policyOnline resources: Table of contents only | Publisher web page Summary: Günümüzde güvenlik konsepti yeniden ele alınmaya başlanmıştır. Ülke topraklarının savunulması ve ülkenin bekasının sağlanmasına yönelik askeri faaliyetlerin kapsamı genişletilmiştir. Bu kapsamda; mevcut askeri boyutun yanı sıra siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik boyutlar önem kazanmıştır. Gelecekteki yeni güvenlik ortamı ülkelerin küresel terörizm ile mücadele etme, demokratikleşme ve ekonomik kalkınmalarını gerçekleştirmelerine bağlı olacaktır. Ülkeler bunları gerçekleştirdiği oranda dünyadaki barışın sürekliliği sağlanabilecektir. Elinizdeki bu kitap, uluslararası sistemde yeni güvenlik yapılanmasının nasıl değiştiğini NATO ve Avrupa Birliği örnekleri ile ele almakta ve yeni güvenlik yapılanmasını belirleyen faktörleri detaylı olarak incelemektedir.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon UA646 .C655 2005 c.2 (Browse shelf) 2 Ödünç verilemez-İşlemde / Not for loan-In process 0056789
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
UA646 .C655 2005 (Browse shelf) 1 1 Available 0035138

Includes bibliographical references (pages [109]-110).

Günümüzde güvenlik konsepti yeniden ele alınmaya başlanmıştır. Ülke topraklarının savunulması ve ülkenin bekasının sağlanmasına yönelik askeri faaliyetlerin kapsamı genişletilmiştir. Bu kapsamda; mevcut askeri boyutun yanı sıra siyasi, ekonomik, sosyal ve teknolojik boyutlar önem kazanmıştır. Gelecekteki yeni güvenlik ortamı ülkelerin küresel terörizm ile mücadele etme, demokratikleşme ve ekonomik kalkınmalarını gerçekleştirmelerine bağlı olacaktır. Ülkeler bunları gerçekleştirdiği oranda dünyadaki barışın sürekliliği sağlanabilecektir. Elinizdeki bu kitap, uluslararası sistemde yeni güvenlik yapılanmasının nasıl değiştiğini NATO ve Avrupa Birliği örnekleri ile ele almakta ve yeni güvenlik yapılanmasını belirleyen faktörleri detaylı olarak incelemektedir.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .