Normal view MARC view ISBD view

Özel hukukta zamanaşımı / Mahmut Bilgen.

By: Bilgen, Mahmut.
Publisher: Ankara : Adalet, 2010Edition: Göz. geç. 2. bs.Description: xli, 1475 s.; 24 cm.ISBN: 9786054378531.Subject(s): Zaman Aşımı (Hukuk) -- Türkiye | Medeni hukuk -- TürkiyeOnline resources: click view
Contents:
İçindekiler ekli dosya ve tam metin olarak mevcuttur.
Summary: Talep hakkını uzun bir süre kullanmayan alacaklı, borçlunun isteği dışında alacağını kullanma imkanını kaybeder; bu bakımdan düşürücü zamanaşımı alacağın tahsil edilmesini zaman bakımından sınırlayan, kökeni Roma Hukukuna kadar dayanan bir kurumdur. Zamanaşımının, halkın güvenliğini artırmak ve mahkemelerin işini hafifletmek bakımından kamusal; kişilerin çok eski iddialara hedef olmalarını, eski belgeleri uzun süre saklamalarını engellemesi bakımından da kişisel yararları bulunmaktadır. Zamanaşımı hakim tarafından resen gözetilemez; cevap süresi içinde defi olarak ileri sürülebilir; süresinden sonra ileri sürülen zamanaşımı define karşı çıkılmaması halinde bu savunmanın gözetilmesi gerekir.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
KKX507 .B554 2010 (Browse shelf) 1 1 Available 0035861

Bibliyografik notlar ve dizin var.

İçindekiler ekli dosya ve tam metin olarak mevcuttur.

Talep hakkını uzun bir süre kullanmayan alacaklı, borçlunun isteği dışında alacağını kullanma imkanını kaybeder; bu bakımdan düşürücü zamanaşımı alacağın tahsil edilmesini zaman bakımından sınırlayan, kökeni Roma Hukukuna kadar dayanan bir kurumdur. Zamanaşımının, halkın güvenliğini artırmak ve mahkemelerin işini hafifletmek bakımından kamusal; kişilerin çok eski iddialara hedef olmalarını, eski belgeleri uzun süre saklamalarını engellemesi bakımından da kişisel yararları bulunmaktadır. Zamanaşımı hakim tarafından resen gözetilemez; cevap süresi içinde defi olarak ileri sürülebilir; süresinden sonra ileri sürülen zamanaşımı define karşı çıkılmaması halinde bu savunmanın gözetilmesi gerekir.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .