Normal view MARC view ISBD view

Tuhfe-i Muradi (Cevhername) : İnceleme-Dizin-Tıpkıbasım / Muhammed bin Mahmud Şirvani ; Mustafa Argunşah.

By: Şirvanlı Mahmud, active 15th century.
Contributor(s): Argunşah, Mustafa.
Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 9.Distributor: İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2012Description: 55, 100 sayfa : tıpkıbasım ; 20 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751736628.Subject(s): History of Medicine, Medieval | History of Medicine, 15th CentOnline resources: click view Summary: Osmanlı âlimleri, değerli taşları inceleyip tanıttıkları ilim dalını ilm-i cevâhir, madenler hakkında söz sahibi ilim adamlarını cevherî ve bu alanda üretilen eserleri ise cevhernâme veya cevâhirnâme olarak adlandırmışlardır. Osmanlı Devletinin ilm-i cevâhir alanında eser vermiş ilk ve en önemli âlimi 15. yüzyılda yaşamış Muhammed bin Mahmûd Şirvânî'dir. Şirvânî, madenler ve değerli mineraller hakkında Cevhernâme ve Tuhfe-i Murâdî adlarıyla iki eser yazmıştır. Osmanlı coğrafyasında cevherlerle ilgili yazılmış ilk eser olan Cevhernâme, Timurtaş Paşaoğlu Umurbey'e sunulmuştur. Şirvânî 1430 yılında bu esere bazı ilaveler yaparak eserini yeniden düzenlemiş ve Tuhfe-i Murâdî adıyla dönemin Osmanlı padişahı II. Murad'a takdim etmiştir. Prof. Dr. Mustafa Argunşah tarafından hazırlanan eserin tıpkıbasımında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, 3577 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Tıp Koleksiyonu / Medical Collection
Tıp Koleksiyonu Available

Süleymaniye Yazma Eserler Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, No. 3577'deki nüshanın tıpkıbasımı.

Includes bibliographical references and index.

Osmanlı âlimleri, değerli taşları inceleyip tanıttıkları ilim dalını ilm-i cevâhir, madenler hakkında söz sahibi ilim adamlarını cevherî ve bu alanda üretilen eserleri ise cevhernâme veya cevâhirnâme olarak adlandırmışlardır. Osmanlı Devletinin ilm-i cevâhir alanında eser vermiş ilk ve en önemli âlimi 15. yüzyılda yaşamış Muhammed bin Mahmûd Şirvânî'dir. Şirvânî, madenler ve değerli mineraller hakkında Cevhernâme ve Tuhfe-i Murâdî adlarıyla iki eser yazmıştır. Osmanlı coğrafyasında cevherlerle ilgili yazılmış ilk eser olan Cevhernâme, Timurtaş Paşaoğlu Umurbey'e sunulmuştur. Şirvânî 1430 yılında bu esere bazı ilaveler yaparak eserini yeniden düzenlemiş ve Tuhfe-i Murâdî adıyla dönemin Osmanlı padişahı II. Murad'a takdim etmiştir.

Prof. Dr. Mustafa Argunşah tarafından hazırlanan eserin tıpkıbasımında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, 3577 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .