Normal view MARC view ISBD view

Kitabü’l-Haşaiş fi’t-Tıp = De Materia Medica : (İnceleme- tıpkıbasım) / İstefan b.Basil Çevirisi ; Huneyn b. İshak Tahkiki ; yayına hazırlayan Abdulkadir Coşkun,Yasin Coşkun.

By: Dioscorides, Pedanius.
Contributor(s): Coşkun, Yasin | Huneyn b. İshak | İstefan b. Basil | Çoşkun, Abdülkadir.
Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 9.Distributor: İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2012Description: 37,187 sayfa : tıpkıbasım ; 34 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 97897517365704.Other title: De Materia Medica.Subject(s): PharmacologyOnline resources: click view Summary: Tıp alanında İslam düşünürlerini etkileyen eserlerin başında Yunan hekim ve bitkibilimci Pedanius Dioscorides’in (m. 40-90 civ.), De Materia Medica adlı eseri gelmektedir. Aslı Grekçe olarak yazılmış bu eser, İstefan b. Bâsil’in tercümesi ve Huneyn b. İshak’ın (ö. 260/873) tahkikiyle Arapçaya kazandırılmıştır. Kitâbü’l-Haşâiş fi’t-Tıb adlı eser, sadece tıp alanında içerdiği bilgilerle değil, aynı zamanda eşsiz görsel özellikleriyle de öne çıkan ve toplum olarak sahip olduğumuz yazılı kültürel mirasın zenginliğini ortaya koyan kıymetli bir örnektir. Eserin Grekçe madde başlıkları indeksi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Coşkun tarafından, Arapça madde başlıkları indeksi ise Yazma Eser Uzmanı Yasin Coşkun tarafından hazırlanmıştır. Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Coşkun tarafından incelemesi yapılan eserin tıpkıbasımında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, 3702 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Tıp Koleksiyonu - Referans / Medical Collection - Reference
Tıp Koleksiyonu-Referans REF QV 704 .D5 2012 (Browse shelf) 1 1 Ödünç Verilemez-Diğer / Not For Loan-Other 0043915

Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, No.3702

İstefan b. Basil'in (9.yy) çevirisi, Huneyn b.İshak'ın (ö.873)

Includes bibliographical references and index.

Tıp alanında İslam düşünürlerini etkileyen eserlerin başında Yunan hekim ve bitkibilimci Pedanius Dioscorides’in (m. 40-90 civ.), De Materia Medica adlı eseri gelmektedir. Aslı Grekçe olarak yazılmış bu eser, İstefan b. Bâsil’in tercümesi ve Huneyn b. İshak’ın (ö. 260/873) tahkikiyle Arapçaya kazandırılmıştır. Kitâbü’l-Haşâiş fi’t-Tıb adlı eser, sadece tıp alanında içerdiği bilgilerle değil, aynı zamanda eşsiz görsel özellikleriyle de öne çıkan ve toplum olarak sahip olduğumuz yazılı kültürel mirasın zenginliğini ortaya koyan kıymetli bir örnektir.

Eserin Grekçe madde başlıkları indeksi Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Coşkun tarafından, Arapça madde başlıkları indeksi ise Yazma Eser Uzmanı Yasin Coşkun tarafından hazırlanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Abdulkadir Coşkun tarafından incelemesi yapılan eserin tıpkıbasımında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu, 3702 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .