Normal view MARC view ISBD view

Muhibbî dîvânı kendi hattıyla : inceleme - metin -tıpkıbasım / Kânûnî Sultan Süleyman ; hazırlayan, Orhan Yavuz.

By: Süleyman, I, Sultan of the Turks, 1494 or 1495-1566.
Contributor(s): Yavuz, Orhan | Topkapı Sarayı Müzesi. Kütüphane H. 1132.
Series: Türkiye Barolar Birliği yayınları 225.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Description: 606 pages : facsimiles ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737137.Subject(s): Süleyman, I, Sultan of the Turks, 1494 or 1495-1566. Divan-i Muhibbî | Türk şiiri -- 16. yüzyıl | Turkish Poetry -- 16th century -- History and criticismOnline resources: click view Summary: İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğu gibi divan sahibi padişahlar içinde de dördüncü sırada yer alan Kânûnî Sultan Süleyman Han, askerî ve idarî dehasının yanında sanat yönü ile dikkatleri üstüne çeker. Şiir; Muhibbî’nin sığındığı, dinlendiği, konuştuğu emniyetli bir yer gibidir. Onun için Muhibbî Türk edebiyatında en çok şiir yazan beş altı şairden biri olarak görülür. Eserde, Muhibbî’nin kendi el yazısıyla yine kendi şiirleri arasından seçme yaparak toplamış olduğu 287 şiir yer almaktadır. Kânûnî’ye ait olduğu bilinen nüshanın tıpkıbasımı da çalışmanın sonuna eklenerek yayınlanmıştır. Doç. Dr. Orhan Yavuz tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Hazine Kitaplığı, 1132 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
PL248.S772 M84 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0045172

Includes facsimile of manuscript copy from Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Hazine Kitaplığı, no.1132.

Includes bibliographical references ( pages 51-53).

İstanbul’un fethinden sonraki dördüncü padişah olduğu gibi divan sahibi padişahlar içinde de dördüncü sırada yer alan Kânûnî Sultan Süleyman Han, askerî ve idarî dehasının yanında sanat yönü ile dikkatleri üstüne çeker. Şiir; Muhibbî’nin sığındığı, dinlendiği, konuştuğu emniyetli bir yer gibidir. Onun için Muhibbî Türk edebiyatında en çok şiir yazan beş altı şairden biri olarak görülür. Eserde, Muhibbî’nin kendi el yazısıyla yine kendi şiirleri arasından seçme yaparak toplamış olduğu 287 şiir yer almaktadır. Kânûnî’ye ait olduğu bilinen nüshanın tıpkıbasımı da çalışmanın sonuna eklenerek yayınlanmıştır.

Doç. Dr. Orhan Yavuz tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Topkapı Sarayı Müzesi Kütüphanesi, Hazine Kitaplığı, 1132 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Facsimile text is in Ottoman Turkish (Arabic script); includes transcription of the manuscript text in roman characters and introduction in modern Turkish.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .