Yari divanı : (inceleme - metin - tıpkıbasım) / Ahmed Yari ; hazırlayan Nurgül Karayazı ; editör Nihat Öztoprak.

By: Ahmed Yari
Contributor(s): Karayazı, Nurgül | Öztoprak, Nihat
Language: Türkçe Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 20 Edebiyat ve Sanat Serisi ; 5İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2013Description: 1088 p. ; 24 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737052Subject(s): Turkish literature -- 17th centuryLOC classification: PL248.A3643 | Y37 2013Online resources: click view Summary: Hakkında kaynaklarda bilgiye rastlanmayan Ahmed Yârî, Dîvân’ında yer alan bilgilere göre 17. asırda yaşamış bir kadıdır. Şairin şu anki bilgilerimize göre mevcut tek eseri Dîvân’ıdır. Oldukça hacimli olan eser, gayr-ı müretteb bir dîvândır. Dîvân’ın tek nüshası, Millet Yazma Eser Kütüphânesi Ali Emîrî Manzum 514’te kayıtlıdır. Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler kaleme alabilecek kadar üç dile vâkıf olan şair, 17. asrın klasik Türk şiirinin edebî anlayışına bağlı olarak âşıkane, rindane, hakîmane üslubun ve sebk-i Hindî’nin tesirinde şiirler yazmıştır. Mevlevî muhibbi ve melâmî meşrebe sahip şairin tasavvuf felsefesini beyitlerine ince hayallerle nakşettiği, şiirlerinin aşk ve vahdet düşüncesi ekseninde şekillendiği görülmektedir. Nurgül Karayazı tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emîrî Manzum 514 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon PL248.A3643 Y37 2013 (Browse shelf) 1 1 Available 0045173

Includes bibliographical references.

Hakkında kaynaklarda bilgiye rastlanmayan Ahmed Yârî, Dîvân’ında yer alan bilgilere göre 17. asırda yaşamış bir kadıdır. Şairin şu anki bilgilerimize göre mevcut tek eseri Dîvân’ıdır. Oldukça hacimli olan eser, gayr-ı müretteb bir dîvândır. Dîvân’ın tek nüshası, Millet Yazma Eser Kütüphânesi Ali Emîrî Manzum 514’te kayıtlıdır. Arapça, Farsça ve Türkçe şiirler kaleme alabilecek kadar üç dile vâkıf olan şair, 17. asrın klasik Türk şiirinin edebî anlayışına bağlı olarak âşıkane, rindane, hakîmane üslubun ve sebk-i Hindî’nin tesirinde şiirler yazmıştır. Mevlevî muhibbi ve melâmî meşrebe sahip şairin tasavvuf felsefesini beyitlerine ince hayallerle nakşettiği, şiirlerinin aşk ve vahdet düşüncesi ekseninde şekillendiği görülmektedir.

Nurgül Karayazı tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Millet Yazma Eser Kütüphanesi, Ali Emîrî Manzum 514 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.