Normal view MARC view ISBD view

Tazarru’-nâme = Yakarışlar kitabı / Sinan Paşa ; hazırlayan A. Mertol Tulum.

By: Sinan Paşa.
Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; Dinı̂ ve Tasavvufı̂ Eserler Serisi ; 52 10.İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Description: 1301 s. ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737298.Subject(s): Nesir | Prose | İslam şiiri, TürkOnline resources: click view Summary: Fatih dönemi âlimlerinden Hızır Beg’in oğlu ve bir dönem Fatih’in vezirliğini de yapan kelam ve matematik âlimi ve mutasavvıf Sinan Paşa’nın yazmış olduğu Tazarru‘- nâme, secili nesir türünde emsalsiz bir eserdir. Müellifinin âlim-düşünür kişiliği eseri düşünce tarihimiz için de önemli kılmaktadır. Münacat ile başlayan eserde, 18 tasavvufî kavram serbest ve sanatlı bir şekilde anlatıldıktan sonra, sırasıyla Hz. Âdem, Hz. İdris, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa peygamberlere ve Peygamber Efendimiz ile ailesine, aşere-i mübeşşereye, dört halifeye, dört mezhep imamına, İmam Buhârî ve İmam Müslim ile Şeyh Ebu’l Vefâ’ya övgüler yapılmıştır. Latinize edilmiş metin ve aslına uygun kalınarak yapılmış sanatlı bir sadeleştirmenin karşılıklı sayfalarda yer aldığı eser, tıpkıbasımıyla birlikte yayımlanmıştır. Prof. Dr. Mertol Tulum tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Hüsrev Paşa Koleksiyonu, 180 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
PL248 S56 T39 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0047074

Fatih dönemi âlimlerinden Hızır Beg’in oğlu ve bir dönem Fatih’in vezirliğini de yapan kelam ve matematik âlimi ve mutasavvıf Sinan Paşa’nın yazmış olduğu Tazarru‘- nâme, secili nesir türünde emsalsiz bir eserdir. Müellifinin âlim-düşünür kişiliği eseri düşünce tarihimiz için de önemli kılmaktadır.

Münacat ile başlayan eserde, 18 tasavvufî kavram serbest ve sanatlı bir şekilde anlatıldıktan sonra, sırasıyla Hz. Âdem, Hz. İdris, Hz. Nuh, Hz. İbrahim, Hz. Musa, Hz. İsa peygamberlere ve Peygamber Efendimiz ile ailesine, aşere-i mübeşşereye, dört halifeye, dört mezhep imamına, İmam Buhârî ve İmam Müslim ile Şeyh Ebu’l Vefâ’ya övgüler yapılmıştır. Latinize edilmiş metin ve aslına uygun kalınarak yapılmış sanatlı bir sadeleştirmenin karşılıklı sayfalarda yer aldığı eser, tıpkıbasımıyla birlikte yayımlanmıştır.

Prof. Dr. Mertol Tulum tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Hüsrev Paşa Koleksiyonu, 180 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .