Normal view MARC view ISBD view

Şemi divanı : inceleme-metin-tıpkıbasım / Prizrenli Şem'i ; hazırlayan : Murat A. Karavelioğlu.

By: Şemi Şemullah, Prizenli, active 16th century [author].
Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı yayınları ; 27 Edebiyat ve sanat serisi ; 9.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Description: 362 pages ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737281.Subject(s): Türk şiiri -- 16. yüzyıl | Turkish poetry -- 16th centuryOnline resources: click view Summary: Edebiyat tarihimiz birbirinden görkemli ve sanatkârane eserlerle doludur. Bütün bir edebiyat tarihine damgasını vurmuş büyük şairlerin yanı sıra talihin bir cilvesiyle unutulmuş ve hâlen keşfedilmeyi bekleyen nice meçhul şairler de vardır. Prizrenli Şem‘î de Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi iki büyük padişahın devrinde ömür sürmüş mahir bir şair olmasına karşın hak ettiği ilgiye mazhar olamamış, günümüze divanının ancak üç nüshası ulaşmıştır. Türkiye’deki tek nüshası Hayati Develi şahsi kütüphanesinde bulunan Şem‘î Dîvânı, tıpkıbasımıyla birlikte neşredilmiştir. Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Prof. Dr. Hayati Develi’nin şahsi kütüphanesindeki yazma nüsha esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
PL218. S465 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0047073

Edebiyat tarihimiz birbirinden görkemli ve sanatkârane eserlerle doludur. Bütün bir edebiyat tarihine damgasını vurmuş büyük şairlerin yanı sıra talihin bir cilvesiyle unutulmuş ve hâlen keşfedilmeyi bekleyen nice meçhul şairler de vardır. Prizrenli Şem‘î de Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman gibi iki büyük padişahın devrinde ömür sürmüş mahir bir şair olmasına karşın hak ettiği ilgiye mazhar olamamış, günümüze divanının ancak üç nüshası ulaşmıştır. Türkiye’deki tek nüshası Hayati Develi şahsi kütüphanesinde bulunan Şem‘î Dîvânı, tıpkıbasımıyla birlikte neşredilmiştir.

Doç. Dr. Murat Ali Karavelioğlu tarafından incelemesi yapılan eserin yayına hazırlanmasında Prof. Dr. Hayati Develi’nin şahsi kütüphanesindeki yazma nüsha esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .