Metafizik : Kitabü’ş-Şifa, İlahiyât / İbn Sina.

By: İbn-i Sina, 980-1037
Language: Türkçe Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı yayınları ; 35 Bilim ve Felsefe serisi ; 14 Fatih Kitaplığı dizisi ; 3İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Description: 2 c. ; 24 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737380Subject(s): İbn-i Sina, 980-1037 | Metaphysics | Metafizik | İslam felsefesi | Islamic philosophy -- HistoryLOC classification: B751.I26 | M48 2014Summary: Metafizik, bütün ilimlerin ilkelerini temellendirmesi ve Gerçek Varlık hakkında bilgi vermesi bakımından felsefî ilimlerin zirvesinde bulunur. Platon ve Aristo’dan İslam dünyasına aktarılan ve Kîndî, Fârâbî, İbn Sînâ, Gazzâlî, İbn Rüşd gibi filozoflar tarafından geliştirilerek Batıya aktarılan felsefi ilimler, teorik düşüncenin hem kaynağı hem de meyvesi olması bakımından metafizik etrafında şekillenir. Bu bakımdan metafizik, değişime konu olmayan gerçek varlıklar hakkında bilgi veren ilim olarak kabul edilmiştir. İbn Sînâ, yüzyıllar boyunca doğu ve batıda kendisinden önceki bütün filozofları gölgeleyecek kadar etkili olan Şifâ külliyatında felsefî ilimleri derlemiş ve tenkit süzgecinden geçirmiştir. Kuşkusuz bu külliyatın en önemli eseri varlık olmak bakımından varlığı inceleyen metafiziktir. Günümüze kadar üst düzey metafizik araştırmalarının en önemli kaynaklarından biri olan bu eser, Fatih Sultan Mehmed’in mütalaası için istinsah edilmiş metinle birlikte Fatih Kitaplığı Dizisi kapsamında neşredilmiştir. Doç. Dr. Ekrem Demirli ve Doç. Dr. Ömer Türker tarafından Türkçeye çevrilen eserin çeviri ve tıpkıbasımında Tire Necip Paşa Kütüphanesi, 446 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon B751. I26 M48 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0047081
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon B751. I26 M48 2014 (Browse shelf) 2 1 Available 0047082

Metafizik, bütün ilimlerin ilkelerini temellendirmesi ve Gerçek Varlık hakkında bilgi vermesi bakımından felsefî ilimlerin zirvesinde bulunur. Platon ve Aristo’dan İslam dünyasına aktarılan ve Kîndî, Fârâbî, İbn Sînâ, Gazzâlî, İbn Rüşd gibi filozoflar tarafından geliştirilerek Batıya aktarılan felsefi ilimler, teorik düşüncenin hem kaynağı hem de meyvesi olması bakımından metafizik etrafında şekillenir. Bu bakımdan metafizik, değişime konu olmayan gerçek varlıklar hakkında bilgi veren ilim olarak kabul edilmiştir. İbn Sînâ, yüzyıllar boyunca doğu ve batıda kendisinden önceki bütün filozofları gölgeleyecek kadar etkili olan Şifâ külliyatında felsefî ilimleri derlemiş ve tenkit süzgecinden geçirmiştir. Kuşkusuz bu külliyatın en önemli eseri varlık olmak bakımından varlığı inceleyen metafiziktir.

Günümüze kadar üst düzey metafizik araştırmalarının en önemli kaynaklarından biri olan bu eser, Fatih Sultan Mehmed’in mütalaası için istinsah edilmiş metinle birlikte Fatih Kitaplığı Dizisi kapsamında neşredilmiştir. Doç. Dr. Ekrem Demirli ve Doç. Dr. Ömer Türker tarafından Türkçeye çevrilen eserin çeviri ve tıpkıbasımında Tire Necip Paşa Kütüphanesi, 446 numarada kayıtlı yazma esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.