Normal view MARC view ISBD view

İşaretler ve tembihler = El-işârât ve’t-tenbîhât / İbn Sina.

By: İbn-i Sina, 980-1037.
Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı yayınları Fatih Kitaplığı dizisi; 5. ; 37. Bilim ve Felsefe serisi ; 16.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Description: 740 s. ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737373.Subject(s): İbn-i Sina, 980-1037 | Logic -- Early works to 1800 | Mantık -- 1800'den önceki çalışmalar -- 1800'den önceki çalışmalar | Islamic philosophy -- History | İslam felsefesiSummary: el-İşârât ve’t-Tenbîhât, tarihin en önemli ve etkili filozoflardan biri olan İbn Sînâ’nın, kronolojik olarak son yazdığı eserlerden biridir. Üzerine yapılan şerh ve haşiyeler düşünüldüğünde, müellifin İslam dünyası üzerinde en etkili eseri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Son derece veciz bir üslupla yazılan, girişinde felsefenin ilke ve önermelerinin ele alınacağı belirtilen eser mantık ilmiyle başlayıp fizikle devam etmekte ve metafizik bölümüyle sona ermektedir. el-İşârât ve’t-Tenbîhât’ın mantık bölümü on “nehic”den meydana gelirken fizik, metafizik ve ahlâk bölümleri on “namat”tan oluşmaktadır. Fatih Kitaplığı Dizisi kapsamında yayımlanan el-İşârât ve’t-Tenbîhât’ın baskısında Fatih’in mütalaası için hususi olarak istinsah edilen nüsha, tıpkıbasım ve çevirisiyle birlikte neşredilmiştir. Prof. Dr. Ali Durusoy ve Doç. Dr. Ekrem Demirli tarafından tercüme edilen eserin hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu 2382 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
B751. I26 I83 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0047088

el-İşârât ve’t-Tenbîhât, tarihin en önemli ve etkili filozoflardan biri olan İbn Sînâ’nın, kronolojik olarak son yazdığı eserlerden biridir. Üzerine yapılan şerh ve haşiyeler düşünüldüğünde, müellifin İslam dünyası üzerinde en etkili eseri olduğu rahatlıkla söylenebilir. Son derece veciz bir üslupla yazılan, girişinde felsefenin ilke ve önermelerinin ele alınacağı belirtilen eser mantık ilmiyle başlayıp fizikle devam etmekte ve metafizik bölümüyle sona ermektedir. el-İşârât ve’t-Tenbîhât’ın mantık bölümü on “nehic”den meydana gelirken fizik, metafizik ve ahlâk bölümleri on “namat”tan oluşmaktadır.

Fatih Kitaplığı Dizisi kapsamında yayımlanan el-İşârât ve’t-Tenbîhât’ın baskısında Fatih’in mütalaası için hususi olarak istinsah edilen nüsha, tıpkıbasım ve çevirisiyle birlikte neşredilmiştir. Prof. Dr. Ali Durusoy ve Doç. Dr. Ekrem Demirli tarafından tercüme edilen eserin hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Ayasofya Koleksiyonu 2382 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .