Menakib-i İbrahim Gülşeni : (inceleme-metin) / Muhyi-i Gülşeni ; yayına hazırlayanlar: Mustafa Koç, Eyyüp Tanrıverdi.

By: Muhyî-yi Gülşenî, -1604 [author]
Contributor(s): Koc̦, Mustafa [editor.] | Tanrıverdi, Eyyüp [editor.] | Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi. Yazma Koleksiyonu [host institution.] | Turkey. Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı [issuing body.]
Material type: TextTextLanguage: Türkçe, Osmanlıca Series: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı yayınları; 32. Tarih ve toplum bilimleri serisi; 1Publisher: Fatih, İstanbul: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2014Edition: 1.baskıDescription: 414 pages ; 23 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751737199; 9751737192Other title: Manakib-i İbrahim-i GulshaniSubject(s): İbrahim bin Muhammed Gülşenî, -1534 | Dervishes -- Turkey -- Biography | Sufism -- Biography | Khalwatīyah -- History | Khalwatīyah -- BiographyLOC classification: BP189.7.K442 | M84 2014Online resources: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı e-Kitap Portali Full text online free access Summary: a16. yüzyılın önemli simalarından ve edebiyat-kültür hayatımızın velûd isimlerinden Muhyî-i Gülşenî’nin yazdığı eserlerden biri de şeyhi Ahmed Hayâlî’nin isteğiyle kaleme aldığı Menâkıb-ı İbrahim Gülşenî adlı eserdir. H. 977’de başlayıp 1013’te bitirdiği eser, menâkıbnâme olmaktan ziyade bir tarih eseri niteliğindedir. Eser, İbrahim Gülşenî ve çevresindekilerin hayat hikâyeleriyle birlikte Akkoyunlular yönetimindeki Azerbaycan’dan Osmanlı yönetimindeki Mısır’a kadar siyasi, tarihî, dinî,sosyal ve etnik durum, meşhur kişiler, âlim ve şairler hakkında oldukça özgün bilgiler ihtiva eder. Ayrıca müellifin Osmanlı devlet adamlarıyla yakın temas içinde bulunması dolayısıyla eser Osmanlı tarihi açısından da önemlidir. Müellifi hakkında da bilgiler içeren eser, aynı müellifin Osmanlı’da ilk yapma dil olan Bâleybelen eserini yayımlayan Prof. Dr. Mustafa Koç tarafından tenkitli metin olarak hazırlanmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon BP189.7.K442.M84 2014 (Browse shelf) 1 1 Available 0047079

"Arşiv kayıt, Yapı Kredi Sermet Çifter Araştırma Kütüphanesi, no. 979.

Includes bibliographic references and index.

a16. yüzyılın önemli simalarından ve edebiyat-kültür hayatımızın velûd isimlerinden Muhyî-i Gülşenî’nin yazdığı eserlerden biri de şeyhi Ahmed Hayâlî’nin isteğiyle kaleme aldığı Menâkıb-ı İbrahim Gülşenî adlı eserdir. H. 977’de başlayıp 1013’te bitirdiği eser, menâkıbnâme olmaktan ziyade bir tarih eseri niteliğindedir. Eser, İbrahim Gülşenî ve çevresindekilerin hayat hikâyeleriyle birlikte Akkoyunlular yönetimindeki Azerbaycan’dan Osmanlı yönetimindeki Mısır’a kadar siyasi, tarihî, dinî,sosyal ve etnik durum, meşhur kişiler, âlim ve şairler hakkında oldukça özgün bilgiler ihtiva eder. Ayrıca müellifin Osmanlı devlet adamlarıyla yakın temas içinde bulunması dolayısıyla eser Osmanlı tarihi açısından da önemlidir. Müellifi hakkında da bilgiler içeren eser, aynı müellifin Osmanlı’da ilk yapma dil olan Bâleybelen eserini yayımlayan Prof. Dr. Mustafa Koç tarafından tenkitli metin olarak hazırlanmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.