Normal view MARC view ISBD view

Mantık risâleleri : (İnceleme - çeviri yazı - tıpkıbasım) / Ladikli Mehmed Çelebi (ö. 1495), İsmail Ferruh Efendi (ö. 1840), Mustafa Râşid el-İstanbulî (ö. 1802/3), Ahmed Nazîf b. Mehmed (ö. 1806 s.), Mehmed Sâdık eş-Şehrî (ö. 1851), Müstakimzâde Süleymân (ö. 1788), Haputlu İshak Efendi (ö. 1892) ; hazırlayanlar İbrahim Çapak, Mesud Öğmen, Abdullah Demir.

By: Çapak, İbrahim [editor.].
Contributor(s): Ladikli Mehmed Çelebi, -1495 | Çapak, İbrahim, 1971- | Öğmen, Mesud | Demir, Abdullah, 1970-.
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 64 Bilim ve Felsefe Serisi ; 27.Publisher: İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2015Description: 744 pages : facsimiles ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751738226; 9751738229.Other title: Rasāʼil manţiqiyyah [Title on page 4 of cover in roman script:] | Rasāʼil manţiqīyah [Title on page 4 of cover in Arabic script:].Subject(s): Logic | Islamic philosophy | Logic -- Turkey -- History -- Sources | Islamic philosophy -- Turkey -- History -- Sources | Mantık | Mantık -- Türkiye -- Tarih -- Kaynaklar | İslam felsefesi -- Tarih -- Türkiye -- Kaynaklar | İslam felsefesiOnline resources: click view Summary: İslam düşüncesi tarihinde mantık bilimi üzerine yapılmış çalışmalar geniş bir araştırma sahası teşkil etmektedir. Sadece Aristoteles’in mantık eserleri üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında düşünce ve bilim faaliyetine aracılık eden disiplin olarak mantığın İslam düşünürlerince ne derecede benimsendiği ortaya çıkacaktır. İslam düşünce geleneğinin bir parçası olan Osmanlı düşünce tarihinde, pek çok bilim alanında olduğu gibi mantık alanında da telif, tercüme, şerh ve haşiye tarzında çalışmalar ortaya konmuştur. Bu çalışmada her biri mantık ve metodoloji disiplinleriyle ilgili olan Osmanlı entelektüellerinin Türkçe olarak kaleme aldıkları 9 adet eser yayına hazırlanarak okuyucunun istifadesine sunulmuş ve böyle bir alanın varlığına dikkat çekilmiştir. Yayına hazırlanmış olan Mantık Risaleleri adlı bu çalışma, Osmanlı mantık çalışmaları özelinde temsil değeri yüksek eserlerden meydana gelmektedir.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon B753 M36 2015 (Browse shelf) 1 Available Donated by Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı. 0054182
Browsing Merkez Kütüphane Shelves , Shelving location: Genel Koleksiyon / Main Collection , Collection code: Genel Koleksiyon Close shelf browser
No cover image available
B753.G3 .D97 1998 İslâm tarihinin konjonktürel değişimi / B753.G3 K67 2018 Gazali’ de devlet / B753 .K55 2015 Felsefî Risâleler / B753 M36 2015 Mantık risâleleri : B 753 .N43 2016 Hikmetü'l-ayn, حكمة العين : B753.S833 E4419 2017 El-elvâhu'l-imâdiyye : B804 .C86 2017 Felsefenin türkçesi :

Includes bibliographical references and index.

İslam düşüncesi tarihinde mantık bilimi üzerine yapılmış çalışmalar geniş bir araştırma sahası teşkil etmektedir. Sadece Aristoteles’in mantık eserleri üzerine yapılan çalışmalara bakıldığında düşünce ve bilim faaliyetine aracılık eden disiplin olarak mantığın İslam düşünürlerince ne derecede benimsendiği ortaya çıkacaktır.

İslam düşünce geleneğinin bir parçası olan Osmanlı düşünce tarihinde, pek çok bilim alanında olduğu gibi mantık alanında da telif, tercüme, şerh ve haşiye tarzında çalışmalar ortaya konmuştur. Bu çalışmada her biri mantık ve metodoloji disiplinleriyle ilgili olan Osmanlı entelektüellerinin Türkçe olarak kaleme aldıkları 9 adet eser yayına hazırlanarak okuyucunun istifadesine sunulmuş ve böyle bir alanın varlığına dikkat çekilmiştir.

Yayına hazırlanmış olan Mantık Risaleleri adlı bu çalışma, Osmanlı mantık çalışmaları özelinde temsil değeri yüksek eserlerden meydana gelmektedir.

Facsimiles of manuscripts in Ottoman Turkish (Arabic script) with romanized transcription; introductory material in Turkish.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .