Normal view MARC view ISBD view

Felsefî Risâleler / Kindî (ö 866?) ; Çeviri, Mahmut Kaya.

By: Kindī, -approximately 873 [author.].
Contributor(s): Kaya, Mahmut [editor.].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 66 Bilim ve Felsefe Serisi ; 29.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı, 2015Description: 552 pages ; illustrations ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751738202.Uniform titles: Rasāʼil al-falsafīyah. Turkish Subject(s): Kindī, -approximately 873 | Islamic philosophy -- Early works to 1800 | Islamic philosophySummary: Kindî, İslâm dünyasında ilmî ve felsefi çalışmaların en yoğun olduğu bir dönemde yetişmiş, felsefe başta olmak üzere teorik ve pratik tüm bilgi dallarında ürün vermiş önemli bir filozoftur. Felsefe ve kelâm arasındaki spekülasyonların zirveye çıktığı, çeşitli din ve mezhepler arasında kıyasıya mücadelenin sürdüğü 9. yüzyılda, bu alandaki tüm tartışma ve çalışmalara en üst düzeyde katılmıştır. İslâm dünyasının tercüme eserlerle tanıştığı bir dönemde İslâm düşüncesinin oluşumunda büyük katkıları olan Kindi, ele aldığı konularda uyguladığı yöntem ve kullandığı terminoloji ile kelâmdan felsefeye geçişi sağlayan ilk İslâm filozofudur. İslâm toplumunu ilk kez felsefe ile tanıştıran Kindî, matematikten tıbba, astronomiden musikiye, psikolojiden kimyaya varıncaya kadar her alanda eser veren ansiklopedik bir filozoftur. O güne kadar Süryanî bilgin ve mütercimler eliyle temsil edilen bilim ve felsefe, Kindî’nin çalışmalarıyla el değiştirmiş; sayıları 277’yi bulan eserleriyle Kindî, yabancı kültürler karşısında İslâm toplumu için önemli bir kaynak ve moral güç olmuştur.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon B753 .K55 2015 (Browse shelf) 1 Available Donated by Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı. 0054181
Browsing Merkez Kütüphane Shelves , Shelving location: Genel Koleksiyon / Main Collection , Collection code: Genel Koleksiyon Close shelf browser
No cover image available
B753.F34 M36 2017 Mantığa başlangıç risâleleri / B753.G3 .D97 1998 İslâm tarihinin konjonktürel değişimi / B753.G3 K67 2018 Gazali’ de devlet / B753 .K55 2015 Felsefî Risâleler / B753 M36 2015 Mantık risâleleri : B 753 .N43 2016 Hikmetü'l-ayn, حكمة العين : B753.S833 E4419 2017 El-elvâhu'l-imâdiyye :

Includes bibliographical references (pages [541] to 547) and index.

Kindî, İslâm dünyasında ilmî ve felsefi çalışmaların en yoğun olduğu bir dönemde yetişmiş, felsefe başta olmak üzere teorik ve pratik tüm bilgi dallarında ürün vermiş önemli bir filozoftur. Felsefe ve kelâm arasındaki spekülasyonların zirveye çıktığı, çeşitli din ve mezhepler arasında kıyasıya mücadelenin sürdüğü 9. yüzyılda, bu alandaki tüm tartışma ve çalışmalara en üst düzeyde katılmıştır.

İslâm dünyasının tercüme eserlerle tanıştığı bir dönemde İslâm düşüncesinin oluşumunda büyük katkıları olan Kindi, ele aldığı konularda uyguladığı yöntem ve kullandığı terminoloji ile kelâmdan felsefeye geçişi sağlayan ilk İslâm filozofudur. İslâm toplumunu ilk kez felsefe ile tanıştıran Kindî, matematikten tıbba, astronomiden musikiye, psikolojiden kimyaya varıncaya kadar her alanda eser veren ansiklopedik bir filozoftur.

O güne kadar Süryanî bilgin ve mütercimler eliyle temsil edilen bilim ve felsefe, Kindî’nin çalışmalarıyla el değiştirmiş; sayıları 277’yi bulan eserleriyle Kindî, yabancı kültürler karşısında İslâm toplumu için önemli bir kaynak ve moral güç olmuştur.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .