Image from Google Jackets

Foucault, iktidar ve hukuk : modern hukukun soybilimi / Umut Koloş.

By: Material type: TextTextLanguage: Türkçe Series: İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınları ; Hukuk ; 493.Publisher: İstanbul : İstanbul Bilgi Üniversitesi yayınları, 2015Description: xviii, 379 pages ; 23 cmContent type:
  • text
Media type:
  • unmediated
Carrier type:
  • volume
ISBN:
  • 9786053993599
Subject(s): LOC classification:
  • K230. K65 2015
Available additional physical forms:
  • Karton kapak.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
Star ratings
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Holdings
Item type Current library Home library Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane Genel Koleksiyon / Main Collection Merkez Kütüphane Genel Koleksiyon K230. K65 2015 (Browse shelf(Opens below)) 1 Available 0054113

"Ölümünden sonra, farklı çalışma alanlarında kendisine en çok atıf yapılan 20. yüzyıl düşünürlerinden olan Michel Foucault'nun eserlerinin hukuk alanına izdüşümleri, ülkemizde ilk kez bu denli kapsamlı bir şekilde, Umut Koloş'un bu çalışmasına konu oluyor. Foucault, İktidar ve Hukuk: Modern Hukukun Soybilimi adlı bu kitapta Foucault'nun genel felsefi duruşu, iktidar analizi ve bunlara paralel olarak şekillenen "modern hukukun soybilimi" her türlü tartışmayı içerir biçimde ele alınıyor. Kitap, hem Foucault düşüncesinin temel kavram ve kategorilerini ayrıntılı biçimde açıklayarak okur için Foucault'ya bir giriş sağlıyor, hem de bu "Foucault'ya Giriş"ten sonra genel olarak felsefenin ve özelde hukuk felsefesinin, özne ve hukuksal özne, hakikat ve hukuksal hakikat, hak ve özgürlük gibi başta gelen konularını Foucault perspektifinden sunuyor. Bunların yanı sıra, tahakküm ve direniş gibi politika alanının kategorilerine ilişkin Foucaultcu argümanlara yer veriliyor ve hukuk alanına yönelik politik edimin yeni bir hukuk arayışı olması gerektiğine dair Foucault düşüncesini detaylı bir şekilde okuyucuya aktarıyor. Bu açılardan kitap, konu bakımından ülkemizde bir ilk olmasının yanı sıra günümüzde çokça tartışılan hukuka, hukukun ne olduğuna ve işlevlerine dair farklı bir Foucault değerlendirmesini ortaya koyması itibariyle ülkemizde yeni bir tartışma alanının açılmasını amaçlıyor. Foucault'nun hukuka ilişkin görüşlerini özellikle dispositif kavramlaştırması ile "Foucault ve Hukuk" tartışmaları bakımından orijinal bir başlık çerçevesinde tanımlayan Koloş, bu çalışma ile hukuk alanına son derece önemli bir katkıda bulunmuştur. -Prof. Dr. Yasemin Işıktaç, İstanbul Üniversitesi-"--Back cover.

Karton kapak.

There are no comments on this title.

to post a comment.
Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.