Normal view MARC view ISBD view

Tuhfetü'l-Memlûk = تحفة المملوك وعمدة الملوك siyasetname : İnceleme - çeviri - tıpkıbasım = Tuhfat al-mamlūk wa 'umdat al-mulūk / Anonim (15-16. yy) ; çeviri : Yakup Kara ; editor : Özgür Kavak.

Contributor(s): Kara, Yakup [translator.] | Kavak, Özgür [editor.].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 73 Bilim ve Felsefe Serisi ; 31.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ; 2016Edition: First edition.Description: 232 pages : illustrations ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751738516.Subject(s): Qānṣūh al-Ghūrī, Sultan of Egypt and Syria, -1516 | Mamelukes | Political science -- Early works to 1800 | Egypt -- Politics and government -- 640-1882Online resources: click view Summary: Müellifi bilinmeyen Tuhfetü’l-Memlûk ve Umdetü’l-Mülûk isimli bu eser, Memlük Sultânı Kansu Gavri’ye (ö. 922/1516) ithaf edilmiştir. Bu eser yöneticilere yönelik nasihat ve tavsiyeleri ihtiva etmesinin yanında, devleti ve toplumu idare ederken dikkat edilmesi gereken konulara vurgu yapmaktadır. Siyâsetnâme literatüründe yönetici olmanın önem ve değeri çerçevesinde bu eser; çeşitli bilginlerin ve filozofların yöneticilerle ilgili sözleri, İslâm halifelerinin ve selef âlimlerinin yöneticiler hakkındaki görüş ve tavsiyeleri, hükümdarlıkları tarihe mal olmuş şahsiyetlerin siyaset ve devlet idaresi hakkındaki sözleri, hükümdarların devleti yönetirken sahip olması gereken vasıflar ile hükümdarların vezir seçimine dair bazı nasihatlere dair konular hakkında temel bilgiler ortaya koymaktadır. $x $x İslam siyâsetnâme geleneğine dair temsil değeri yüksek bir eser olan Tuhfetü’l-Memlûk, Kansu Gavri’ye ithaf edilen yazma nüshanın tıpkıbasımı ve Türkçe tercümesi ile beraber neşredilmiştir.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
İşlemde / In Process
Genel Koleksiyon 1 Available Donated by Manuscript Institution of Turkey 0054197

Includes index.

Müellifi bilinmeyen Tuhfetü’l-Memlûk ve Umdetü’l-Mülûk isimli bu eser, Memlük Sultânı Kansu Gavri’ye (ö. 922/1516) ithaf edilmiştir. Bu eser yöneticilere yönelik nasihat ve tavsiyeleri ihtiva etmesinin yanında, devleti ve toplumu idare ederken dikkat edilmesi gereken konulara vurgu yapmaktadır. Siyâsetnâme literatüründe yönetici olmanın önem ve değeri çerçevesinde bu eser; çeşitli bilginlerin ve filozofların yöneticilerle ilgili sözleri, İslâm halifelerinin ve selef âlimlerinin yöneticiler hakkındaki görüş ve tavsiyeleri, hükümdarlıkları tarihe mal olmuş şahsiyetlerin siyaset ve devlet idaresi hakkındaki sözleri, hükümdarların devleti yönetirken sahip olması gereken vasıflar ile hükümdarların vezir seçimine dair bazı nasihatlere dair konular hakkında temel bilgiler ortaya koymaktadır. $x $x İslam siyâsetnâme geleneğine dair temsil değeri yüksek bir eser olan Tuhfetü’l-Memlûk, Kansu Gavri’ye ithaf edilen yazma nüshanın tıpkıbasımı ve Türkçe tercümesi ile beraber neşredilmiştir.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .