Normal view MARC view ISBD view

Alâ'im-i cerrâhîn = علاءم جراحين : Cerrâh-nâme : inceleme - metin - tıpkıbasım / İbrahim bin Abdullah ; yayına hazırlayan Mehmet Gürlek.

By: İbrahim bin Abdullah, 15th - 16th centuries.
Contributor(s): Gürlek, Mehmet [editor.].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 74 Bilim ve Felsefe Serisi ; 32.İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı ; 2016Edition: First edition.Description: 1066 pages : illustrations ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751738615.Subject(s): Surgical Procedures, Operative | Medicine | General SurgeryOnline resources: click view Summary: Osmanlı sahasında cerrâhîden bahseden eserlerin en önemlilerinden biri, 16. asrın başlarında yaşayan saray cerrahı İbrahim bin Abdullah’ın Cerrâh-nâme olarak da bilinen Alâ’im-i Cerrâhîn adlı eseridir. Cerrah İbrahim, II. Bayezid’in Mora seferi sırasında fethedilen Modon kalesinde ele geçen Çindâr adlı Süryanice-Yunanca bir tıp eserini Osmanlı Türkçesine tercüme etmek ve bu tercümeye ilavelerde bulunmak suretiyle kendi eserini teşkil etmiştir. Eserde Platon, Hipokrat, Galen gibi antik dönem hekimlerinden başka İbn Sînâ, Muhammed bin Zekeriyyâ er-Râzî, Zeynüddîn İsmâîl bin Hasen el-Cürcânî gibi İslâmî dönem hekimleri ile Hekim Şirvânî, Hacı Paşa, Akşemseddîn ve Sabuncuoğlu Şerefeddîn gibi Osmanlı tababetinin ünlü isimlerinin tavsiyeleri ve ilaç terkipleri yer almaktadır. Ateşli silah yaralanmalarından ve frengi hastalığı ile tedavisinden ilk kez bahsetmesi yönüyle tıp tarihi bakımından önem arz eden Cerrâh-nâme, yaralanmalar, kırık ve çıkıklar, apseler, tümörler, kanserler, şarbon, ok ve tüfek yaralanmaları, fıtıklar, dolamalar gibi rahatsızlıklardan ve bunların tedavilerini anlatan yirmi iki babdan oluşmaktadır. Mehmet Gürlek tarafından çeviri yazısı yapılan ve geniş bir sözlük çalışması ile istifadeye sunulan eserin yayına hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Hekimoğlu koleksiyonu 568 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmış ve eser bu nüshanın tıpkıbasımı ile okuyucuya sunulmuştur.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Tıp Koleksiyonu / Medical Collection
Tıp Koleksiyonu WZ290 İ273 2016 (Browse shelf) 1 Available Donated by Manuscripts Institution of Turkey. 0054196

Includes bibliographical references and index.

Osmanlı sahasında cerrâhîden bahseden eserlerin en önemlilerinden biri, 16. asrın başlarında yaşayan saray cerrahı İbrahim bin Abdullah’ın Cerrâh-nâme olarak da bilinen Alâ’im-i Cerrâhîn adlı eseridir. Cerrah İbrahim, II. Bayezid’in Mora seferi sırasında fethedilen Modon kalesinde ele geçen Çindâr adlı Süryanice-Yunanca bir tıp eserini Osmanlı Türkçesine tercüme etmek ve bu tercümeye ilavelerde bulunmak suretiyle kendi eserini teşkil etmiştir. Eserde Platon, Hipokrat, Galen gibi antik dönem hekimlerinden başka İbn Sînâ, Muhammed bin Zekeriyyâ er-Râzî, Zeynüddîn İsmâîl bin Hasen el-Cürcânî gibi İslâmî dönem hekimleri ile Hekim Şirvânî, Hacı Paşa, Akşemseddîn ve Sabuncuoğlu Şerefeddîn gibi Osmanlı tababetinin ünlü isimlerinin tavsiyeleri ve ilaç terkipleri yer almaktadır.

Ateşli silah yaralanmalarından ve frengi hastalığı ile tedavisinden ilk kez bahsetmesi yönüyle tıp tarihi bakımından önem arz eden Cerrâh-nâme, yaralanmalar, kırık ve çıkıklar, apseler, tümörler, kanserler, şarbon, ok ve tüfek yaralanmaları, fıtıklar, dolamalar gibi rahatsızlıklardan ve bunların tedavilerini anlatan yirmi iki babdan oluşmaktadır.

Mehmet Gürlek tarafından çeviri yazısı yapılan ve geniş bir sözlük çalışması ile istifadeye sunulan eserin yayına hazırlanmasında Süleymaniye Yazma Eser Kütüphanesi, Hekimoğlu koleksiyonu 568 numarada kayıtlı yazma nüsha esas alınmış ve eser bu nüshanın tıpkıbasımı ile okuyucuya sunulmuştur.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .