Kemalizm ve İslam dünyası / İskender Gökalp, François Georgeon ; çeviri Cüneyt Akalın.

By: Gökalp, İskender [author]
Contributor(s): Georgeon, François, 1942- [author] | Akalın, Cüneyt, 1945- [author]
Material type: TextTextLanguage: Türkçe Original language: English Series: Kaynak Yayınları ; 496İstanbul : Kaynak Yayınları, 2007Edition: İkinci Basım: Eylül 2007Description: 200 pages ; 20 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789753435109Uniform titles: Kémalisme et Monde Musulman. Turkish. Subject(s): Atatürk, Mustafa Kemal, 1881-1938 | Kemalism | Islam and state -- TurkeyLOC classification: DR590 | .K46 2007Summary: Kemalizm, hem "modernleşme" hareketlerinden biri olması, hem de bir İslam ülkesinde ortaya çıkmış olması açısından ilginç ve özgün bir olaydır. Bir ideoloji ve siyasal uygulama olarak Kemalizmin, kendi millî sınırları dışındaki yayılışını ve algılanışını elden geldiğince ortaya koymaktır. Kitap, Kemalizmin İslam toplumları üzerindeki etkileri sorununu inceliyor. Bu incelemeler, Cezayir'i, Mısır'ı, özellikle Suriye ve Irak olmak üzere Arap Ortadoğu'sunu, İran'ı, Müslüman Hindistan'ı, Malezya'yı ve Sovyetler Birliği'nin Müslüman halklarını kapsıyor. Elinizdeki çalışma, şimdiye kadar sistemli biçimde incelenmemiş olan bu konu hakkında ilk kez genel bir bakış oluşturuyor.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon DR590 .K46 2007 (Browse shelf) 1 Available 0054733

Translation of: Kémalisme et Monde Musulman.

Includes bibliographical references.

Kemalizm, hem "modernleşme" hareketlerinden biri olması, hem de bir İslam ülkesinde ortaya çıkmış olması açısından ilginç ve özgün bir olaydır.

Bir ideoloji ve siyasal uygulama olarak Kemalizmin, kendi millî sınırları dışındaki yayılışını ve algılanışını elden geldiğince ortaya koymaktır.
Kitap, Kemalizmin İslam toplumları üzerindeki etkileri sorununu inceliyor. Bu incelemeler, Cezayir'i, Mısır'ı, özellikle Suriye ve Irak olmak üzere Arap Ortadoğu'sunu, İran'ı, Müslüman Hindistan'ı, Malezya'yı ve Sovyetler Birliği'nin Müslüman halklarını kapsıyor.

Elinizdeki çalışma, şimdiye kadar sistemli biçimde incelenmemiş olan bu konu hakkında ilk kez genel bir bakış oluşturuyor.

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.