Normal view MARC view ISBD view

Osmanlı dönemi Bursa sürgünleri (18-19. asırlar) / Ali İhsan Karataş.

By: Karataş, Ali İhsan.
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Emin yayınları ; 59.Publisher: Bursa : Emin Yayınları, 2009Edition: 1. baskı.Description: 447 pages: ill; 21 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: ISBN: 9789944404419.Other title: Bursa sürgünleri.Subject(s): Exile (Punishment) -- Turkey -- Bursa -- History | Exiles -- Turkey -- Bursa -- History | Exile (Punishment) -- Turkey -- History | Exile (Punishment) -- Law and legislation -- Turkey -- History | Crime -- Turkey -- History | Social problems -- Turkey -- History | Political crimes and offenses -- Turkey -- History | Land settlement -- Government policy -- Turkey -- History | Turkey -- History -- 18th century | Turkey -- History -- 19th century | Bursa (Turkey) -- History
Contents:
Sürgün Kavramı Sürgün Sebepleri Ahlaki Ve Toplumsal Sebepler Sürgün Uygulamaları Ve Sonuçları
Summary: İnsanlık tarihi kadar eski bir uygulama olan sürgün etme, bazen iskân bazen de ceza amacıyla hemen her devlet yönetimi tarafından tatbik edilmiş, pek çok kadim devletin kanunlarında yer almıştır. Osmanlı Tarihi boyunca da her iki amaçla uygulanmış, özellikle on sekiz ve on dokuzuncu asırlarda bu yönteme daha çok başvurulmuştur. Bu durum kanunnamelere de yansımıştır. Zira Tanzimat öncesine ait kanunnamelerde pek bahsedilmeyen sürgün, bu tarihten sonra hazırlanan kanunnamelerde bir ceza yöntemi olarak yerini almıştır. Suçluların sürgün edilecekleri yerler hususunda bazı yerleşim merkezleri diğerlerine göre daha çok tercih edilmiştir. Bursa da bu konuda öncelikle tercih edilen şehirlerdendir. Bu eserde, Osmanlı Devleti'nin son iki asrında Bursa'ya yapılan sürgünler sebep ve sonuçları bakımından ele alınmıştır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon HV9776.7.Z8 B875 2009 (Browse shelf) 1 Available Donated by Tuba Işınsu İsen Durmuş 0053391

Includes bibliographical references (p. [395]-409) and index.

Sürgün Kavramı Sürgün Sebepleri Ahlaki Ve Toplumsal Sebepler Sürgün Uygulamaları Ve Sonuçları

İnsanlık tarihi kadar eski bir uygulama olan sürgün etme, bazen iskân bazen de ceza amacıyla hemen her devlet yönetimi tarafından tatbik edilmiş, pek çok kadim devletin kanunlarında yer almıştır. Osmanlı Tarihi boyunca da her iki amaçla uygulanmış, özellikle on sekiz ve on dokuzuncu asırlarda bu yönteme daha çok başvurulmuştur. Bu durum kanunnamelere de yansımıştır. Zira Tanzimat öncesine ait kanunnamelerde pek bahsedilmeyen sürgün, bu tarihten sonra hazırlanan kanunnamelerde bir ceza yöntemi olarak yerini almıştır.
Suçluların sürgün edilecekleri yerler hususunda bazı yerleşim merkezleri diğerlerine göre daha çok tercih edilmiştir. Bursa da bu konuda öncelikle tercih edilen şehirlerdendir. Bu eserde, Osmanlı Devleti'nin son iki asrında Bursa'ya yapılan sürgünler sebep ve sonuçları bakımından ele alınmıştır.

Tuba Işınsu İsen Durmuş tarafından bağışlanmıştır.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .