Normal view MARC view ISBD view

Cantor Minimal Sistemlerin Topolojik Tam Grupları / Anıl Özdemir.

By: Özdemir,Anıl.
Material type: materialTypeLabelBookAnkara : TOBB ETÜ Fen Bilimleri Enstitüsü, 2017Description: xi, 55 pages : illustrations ; 29 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeContained works: TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü.Subject(s): Dissertations, Academic | Tezler, Akademik | Cantor Uzayı | Topolojik tam grup | Basit Grup | Uyumlu Grup | Cantor space | Topological full group | Simple group | Amenable groupOnline resources: Ulusal Tez Merkezi Dissertation note: Tez (Yüksek Lisans)--TOBB ETÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos 2017 Summary: Bu tezde Cantor Kümesi'nin minimal homeomorfizmalarının topolojik tam grubunun yapısı incelenmiştir. Bu grupların incelenmesi yakın zamanlarda başlamış olup,Gruplar Teori'ndeki önemi;sonsuz,sonlu üretilen,basit ve uyumlu grupların ilk örneklerinin bu sınıftan oluşturulması ile artmıştır. Bu grupların Dinamik Sistemler ile olan bağlantısı,Gruplar Teorisi ile Dinamik Sistemler Teorisi arasında köprü görevi görmektedir. Bu çalışmada bu bağlantı incelenip,topolojik tam grupların izomorfik olması ile dinamik sistemin eşlenik olması arasındaki ilişki ortaya konmuştur.Ayrıca topolojik tam grubunun cebirsel özellikleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir. In this thesis,the structure of the topological full groups of minimal homeomorphisms of the Cantor space has been examined.Interest of these groups has recently increased and the prominence in Group Theory has been enhanced by the construction of infinite,simple,finitely generated and amenable groups from this class. The connection of these groups with Dynamical Systems is a bridge between the Theory of Groups and the Theory of Dynamical Systems. In this study,this connection is examined and the relation between the isomorphism of topological full groups and the conjugation of two dynamic systems is revealed.Moreover,algebraic prpoerties of the topological full group are also covered in detail.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Thesis Thesis Merkez Kütüphane
Tez Koleksiyonu / Thesis Collection
Tezler TEZ TOBB FEF MAT YL'17 OZD (Browse shelf) Ödünç Verilemez-Tez / Not For Loan-Thesis TZ00716

Tez (Yüksek Lisans)--TOBB ETÜ Fen Bilimleri Enstitüsü Ağustos 2017

Includes bibliographical references.

Bu tezde Cantor Kümesi'nin minimal homeomorfizmalarının topolojik tam grubunun yapısı incelenmiştir. Bu grupların incelenmesi yakın zamanlarda başlamış olup,Gruplar Teori'ndeki önemi;sonsuz,sonlu üretilen,basit ve uyumlu grupların ilk örneklerinin bu sınıftan oluşturulması ile artmıştır. Bu grupların Dinamik Sistemler ile olan bağlantısı,Gruplar Teorisi ile Dinamik Sistemler Teorisi arasında köprü görevi görmektedir. Bu çalışmada bu bağlantı incelenip,topolojik tam grupların izomorfik olması ile dinamik sistemin eşlenik olması arasındaki ilişki ortaya konmuştur.Ayrıca topolojik tam grubunun cebirsel özellikleri detaylı bir şekilde irdelenmiştir.

In this thesis,the structure of the topological full groups of minimal homeomorphisms of the Cantor space has been examined.Interest of these groups has recently increased and the prominence in Group Theory has been enhanced by the construction of infinite,simple,finitely generated and amenable groups from this class. The connection of these groups with Dynamical Systems is a bridge between the Theory of Groups and the Theory of Dynamical Systems. In this study,this connection is examined and the relation between the isomorphism of topological full groups and the conjugation of two dynamic systems is revealed.Moreover,algebraic prpoerties of the topological full group are also covered in detail.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .