Normal view MARC view ISBD view

Toprağın uyanışı : roman / Jose Saramago ; çeviri Başak Öztan ; editör Volkan Atmaca ; grafik Yasemin Çatal ; kapak tasarım Cüneyt Çomoğlu ; yayın yönetmeni İlknur Özdemir.

By: Saramago, Jose, 1922-2010 [author].
Contributor(s): Öztan, Başak, 1983- [translator] | Atmaca, Volkan [editor.] | Çatal, Yasemin [graphic artist.] | Çomoğlu, Cüneyt [cover designer.] | Özdemir, İlknur [publishing director.].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Kırmızı Kedi Yayınevi: 830.; Kırmızı Kedi YayıneviÇağdaş Dünya Edebiyatı: 89Publisher: İstanbul : Kırmızı Kedi Yayınevi, 2018Copyright date: ©2015 Description: 388 pages ; 20 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9786052981825.Subject(s): Agricultural laborers -- Portugal -- Alentejo -- Fiction | Families -- Portugal -- Alentejo -- Fiction | Poor -- Portugal -- Alentejo -- Fiction | Portugal -- Social conditions -- 20th century -- Fiction | Portugal -- History -- 20th century -- Fiction | Alentejo (Portugal) -- FictionOnline resources: View the back cover Awards: 1998 Nobel Edebiyat ÖdülüSummary: José Saramago’nun çocukluk deneyimlerinden taşıdığı izlerle tartışmasız en kişisel, en mahrem yapıtı. Hayal dünyasının yatağını oluşturan anıların kök tuttuğu amansız bir coğrafyanın insanlarını anlatıyor. Yirminci yüzyılın başında Portekiz’in güneyindeki Alentejo eyaletinde yaşayan Mau-Tempo ailesinin üç kuşak süren hikâyesi boyunca, hayat mücadelesi veren yoksul ve topraksız köylülerin maruz kaldıkları sömürüye ve uğradıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen hiç kaybetmedikleri isyan ve direniş ruhuna tanıklık ediyoruz. Saramago’nun deyimiyle “yaşam karşısında takınılan doğal ağırbaşlılık” Alentejo’nun uçsuz bucaksız düzlüklerindeki çetin koşullar içinde başlı başına bir erdeme dönüşüyor.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Original title: Levantado do chão.

José Saramago’nun çocukluk deneyimlerinden taşıdığı izlerle tartışmasız en kişisel, en mahrem yapıtı. Hayal dünyasının yatağını oluşturan anıların kök tuttuğu amansız bir coğrafyanın insanlarını anlatıyor. Yirminci yüzyılın başında Portekiz’in güneyindeki Alentejo eyaletinde yaşayan Mau-Tempo ailesinin üç kuşak süren hikâyesi boyunca, hayat mücadelesi veren yoksul ve topraksız köylülerin maruz kaldıkları sömürüye ve uğradıkları onca zulüm ve işkenceye rağmen hiç kaybetmedikleri isyan ve direniş ruhuna tanıklık ediyoruz. Saramago’nun deyimiyle “yaşam karşısında takınılan doğal ağırbaşlılık” Alentejo’nun uçsuz bucaksız düzlüklerindeki çetin koşullar içinde başlı başına bir erdeme dönüşüyor.

1998 Nobel Edebiyat Ödülü

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .