Normal view MARC view ISBD view

Measuring the technical efficiency of inpatient care services in Turkish public hospitals using stochastic frontier analysis / Alper Mortaş.

By: Mortaş, Alper.
Contributor(s): TOBB Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi Sosyal Bilimleri Enstitüsü.
Material type: materialTypeLabelBookPublisher: Ankara : TOBB ETÜ Sosyal Bilimleri Enstitüsü, 2018Description: xii, 86 pages : graphics, charts and colored illustrations ; 29 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeSubject(s): Dissertations, Academic | Tezler, Akademik | Stochastic Frontier Analysis | Technical Efficiency | Hospital Efficiency | Case-mix Index | Inpatient Care Services | Stokastik Sınır Analizi | Teknik Etkinlik | Hastane Etkinliği | Vaka- karma İndeksi | Yatarak Tedavi HizmetleriOnline resources: Ulusal Tez Merkezi Dissertation note: Tez (Yüksek Lisans)--TOBB ETÜ Sosyal Bilimleri Enstitüsü Ağustos 2018 Summary: In this study, we measure the technical efficiency of inpatient care services of Turkish public hospitals using Stochastic Frontier Analysis (SFA). In the analysis, cross-sectional data on 495 general hospitals in 2016 are used. According to the parameters estimated with SFA, a hospital with high role group and in a region with a low development index has higher efficiency than those of other hospitals. The contribution of this thesis to the previous studies on hospital efficiency in Turkey is to use case-mix index reflecting the clinical level of all cases in a hospital. We adjust output of inpatient service with case mix index and remove the heterogeneity between cases in order to get better estimates by SFA. After using CMI, it has been observed that the inefficiency parameters of role group of hospital and development index are approach to zero whereas parameter of health index loose its significance.Summary: Bu tezde, Türk kamu hastanelerinin yatarak tedavi hizmetlerinin, Stokastik Sınır Analizini (SSA) kullanarak teknik etkinliği ölçülmektedir. Analizde, 2016 yılında 495 genel hastaneye ait kesitsel veriler kullanılmıştır. SFA ile hesaplanan parametrelere göre, yüksek rol grubuna sahip ve düşük bir gelişmişlik endeksine sahip bir bölgede bulunan bir hastanenin etkinliği diğer hastanelere göre daha yüksektir. Bu tezin Türkiye’de hastane etkinliği üzerine olan önceki çalışmalara katkısı, bir hastanedeki tüm vakaların klinik düzeyini yansıtan vaka-karma endeksinin kullanılmasıdır. SFA tarafından daha iyi tahminler elde etmek için yatarak tedavi hizmeti çıktısını vaka karma endeksi ile ayarlayarak vakalar arasındaki heterojenlik ortadan kaldırılmaktadır. Vaka-karma endeksi kullanıldıktan sonra hastane rol grubu ve gelişmişlik indeksi parametrelerin sıfıra yaklaştığı, sağlık indeksinin ise anlamlılığını kaybettiği gözlenmiştir.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Thesis Thesis Merkez Kütüphane
Tez Koleksiyonu / Thesis Collection
Tezler TEZ TOBB IIBF IKT YL’18 MOR (Browse shelf) 1 Ödünç Verilemez-Tez / Not For Loan-Thesis TZ00887

Tez (Yüksek Lisans)--TOBB ETÜ Sosyal Bilimleri Enstitüsü Ağustos 2018

In this study, we measure the technical efficiency of inpatient care services of Turkish public hospitals using Stochastic Frontier Analysis (SFA). In the analysis, cross-sectional data on 495 general hospitals in 2016 are used. According to the parameters estimated with SFA, a hospital with high role group and in a region with a low development index has higher efficiency than those of other hospitals. The contribution of this thesis to the previous studies on hospital efficiency in Turkey is to use case-mix index reflecting the clinical level of all cases in a hospital. We adjust output of inpatient service with case mix index and remove the heterogeneity between cases in order to get better estimates by SFA. After using CMI, it has been observed that the inefficiency parameters of role group of hospital and development index are approach to zero whereas parameter of health index loose its significance.

Bu tezde, Türk kamu hastanelerinin yatarak tedavi hizmetlerinin, Stokastik Sınır Analizini (SSA) kullanarak teknik etkinliği ölçülmektedir. Analizde, 2016 yılında 495 genel hastaneye ait kesitsel veriler kullanılmıştır. SFA ile hesaplanan parametrelere göre, yüksek rol grubuna sahip ve düşük bir gelişmişlik endeksine sahip bir bölgede bulunan bir hastanenin etkinliği diğer hastanelere göre daha yüksektir. Bu tezin Türkiye’de hastane etkinliği üzerine olan önceki çalışmalara katkısı, bir hastanedeki tüm vakaların klinik düzeyini yansıtan vaka-karma endeksinin kullanılmasıdır. SFA tarafından daha iyi tahminler elde etmek için yatarak tedavi hizmeti çıktısını vaka karma endeksi ile ayarlayarak vakalar arasındaki heterojenlik ortadan kaldırılmaktadır. Vaka-karma endeksi kullanıldıktan sonra hastane rol grubu ve gelişmişlik indeksi parametrelerin sıfıra yaklaştığı, sağlık indeksinin ise anlamlılığını kaybettiği gözlenmiştir.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .