Normal view MARC view ISBD view

Erken dönem Osmanlı ilmiye teşkilatı kaynakları : XVI. yüzyıl Osmanlı ulema defterleri / Hazırlayanlar Ercan Alan - Abdurrahman Atçıl.

Contributor(s): Aydın, Bilgin [editor] | Alan, Ercan [compiler] | Atçıl, Abdurrahman [compiler] | Acar, Murat [book designer].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türk-İslam Bilim Kültür Mirası dizisi ; 22.Publisher: Ankara : Türkiye Bilimler Akademisi, 2018Copyright date: ©2018Description: 271 pages : illustrations ; 26 cm. + 1 CD-ROM.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9786052249161.Other title: XVI. yüzyıl Osmanlı ulema defterleri | On altıncı yüzyıl Osmanlı ulema defterleri.Subject(s): Ulema -- Türkiye -- TarihSummary: Osmanlı İmparatorluğu bürokratik teşkilatının asli bir unsuru olan ulemanın ve onların oluşturduğu ilmiye sınıfının erken dönemlerine ilişkin bilgilerimiz kısıtlıdır. Bunun bir sebebi konu ile ilgili arşiv malzemesinin gün yüzüne çıkartılıp tarihsel çalışmalarda kullanılabilir hale getirilememiş olmasıdır. Bu çalışmada XVI. yüzyılın ilk yarısına ait ve Osmanlı ilmiye teşkilatı ve uleması hakkında günümüze ulaşan en erken tarihli arşiv malzemesi olan Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde mahfuz defterlerin neşri ve tahlili hedeflenmektedir. Bu defterlerin önemi, XVI. yüzyılın ortalarına doğru ulemaya dair kayıt sisteminde değişim ve iyileştirmeden önce, yani ruus ve ruznamçe defterlerinin tutulmaya başlamasından önce, ortaya çıkmış olmalarına dayanmaktadır. Dolayısıyla, burada neşredilen defterler XVI. yüzyılın ilk yarısında ulema tarihinin yazımı için temel kaynaktır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Mixed Materials Mixed Materials Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon BP185 .E75 2018 (Browse shelf) Available CD02129
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon BP185 .E75 2018 (Browse shelf) Available 0059240
Browsing Merkez Kütüphane Shelves , Shelving location: Genel Koleksiyon / Main Collection , Collection code: Genel Koleksiyon Close shelf browser
BP184.D5 F57 2011 The halal frontier : BP184.2 .M35 2017 Makâlât : BP184.95 S82 2017 Sübhan : BP185 .E75 2018 Erken dönem Osmanlı ilmiye teşkilatı kaynakları : BP185 .E75 2018 Erken dönem Osmanlı ilmiye teşkilatı kaynakları : BP185 .K39 2017 Erzincanlı Son Devir Osmanlı Uleması / BP187.3 H37 2017 Haremeyn :

Includes bibliographical references and index (p. [255]-264)

Osmanlı İmparatorluğu bürokratik teşkilatının asli bir unsuru olan ulemanın ve onların oluşturduğu ilmiye sınıfının erken dönemlerine ilişkin bilgilerimiz kısıtlıdır. Bunun bir sebebi konu ile ilgili arşiv malzemesinin gün yüzüne çıkartılıp tarihsel çalışmalarda kullanılabilir hale getirilememiş olmasıdır. Bu çalışmada XVI. yüzyılın ilk yarısına ait ve Osmanlı ilmiye teşkilatı ve uleması hakkında günümüze ulaşan en erken tarihli arşiv malzemesi olan Topkapı Sarayı Müzesi Arşivi’nde mahfuz defterlerin neşri ve tahlili hedeflenmektedir. Bu defterlerin önemi, XVI. yüzyılın ortalarına doğru ulemaya dair kayıt sisteminde değişim ve iyileştirmeden önce, yani ruus ve ruznamçe defterlerinin tutulmaya başlamasından önce, ortaya çıkmış olmalarına dayanmaktadır. Dolayısıyla, burada neşredilen defterler XVI. yüzyılın ilk yarısında ulema tarihinin yazımı için temel kaynaktır.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .