Normal view MARC view ISBD view

100 soruda felsefe ve hukuk felsefesi / Kamuran Kaya.

By: Kaya, Kamuran [author].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Adalet Yayınevi Hukuk Yayınları Dizisi; 2299.Ankara : Adalet Yayınevi, 2018Edition: Birinci baskı: Temmuz, 2018.Description: xv, 461 pages : illustrations; 21 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volume ISBN: 9786053005186.Other title: Yüz soruda felsefe ve hukuk felsefesi | Felsefe ve hukuk felsefesi.Subject(s): Hukuk -- Felsefe | İçtihat bilimi
Partial contents:
Felsefeye giriş - Felsefe dönemleri - Doğa felsefesi - İnsan felsefesi-Sokrat sonrası felsefe - Sistematik insan felsefesi - Helenistik felsefe - Ortaçağ felsefesi - İslam felsefesi - Skolastik felsefe - Rönesans felsefesi - Aydınlanma felsefesi - Hukuk felsefesi.
Summary: Hukukçu bir kanun uygulayıcısı olabilir. Teknik olarak örneğin ceza hukukçusu için yazılı metin bellidir. Ama bu yeterli midir? O nedenle daha fazla bilgiye, daha fazla meraka, en fazla entelektüelliğe sahip bulunmanın imkanını araştırmalıyız. Salt bilmede yetmez, bilip de diğerkâm olmayan, çıkara, sevgisiz kişileri hayatın her alanında görmek mümkündür. İşte bu nedenle her bilginin üstünde bulunan, sevgiyi önemseyen felsefeye ilgi duymak gerekir. Bilmek ve merak, ayrıca felsefe sadece buluşun kaynağı değil, aynı zamanda sevgiyi de anlamlaştıran faaliyetlerdir. Vicdan bilgiyle, özelinde ise felsefe ile değerli bir eylem haline gelir. Çocuk daha bir çocuklaşır, sevgiliniz artık çok daha bir sevgilidir, aşkınız en berrak haline kavuşur, anlamını bulur. Bu kitapta felsefenin bir bakıma tarihini göreceksiniz. Ancak bunu yaparken, kaynakçada da göreceğiniz gibi çok sayıda kaynaktan faydalanılmış. Bununla birlikte kitapta da yeri geldiğince değinildiği gibi, felsefe çoğu zaman gereksiz görülen bir faaliyet olarak değerlendirilebilmektedir. Ama onu böyle algılamayanlar da vardır. Bu kitap aynı zamanda teknik/mekanik, duygusuz bir hukuk yaklaşımına karşı felsefenin başlangıç çabasıdır. O nedenle bu kitap bunu önemseyenlerindir. -- Yayıncı notu.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon K230 .K39 2018 (Browse shelf) 1 Available 0059492
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon K230 .K39 2018 c.2 (Browse shelf) 2 Available 0059493

Includes bibliographical references.

Felsefeye giriş - Felsefe dönemleri - Doğa felsefesi - İnsan felsefesi-Sokrat sonrası felsefe - Sistematik insan felsefesi - Helenistik felsefe - Ortaçağ felsefesi - İslam felsefesi - Skolastik felsefe - Rönesans felsefesi - Aydınlanma felsefesi - Hukuk felsefesi.

Hukukçu bir kanun uygulayıcısı olabilir. Teknik olarak örneğin ceza hukukçusu için yazılı metin bellidir. Ama bu yeterli midir? O nedenle daha fazla bilgiye, daha fazla meraka, en fazla entelektüelliğe sahip bulunmanın imkanını araştırmalıyız. Salt bilmede yetmez, bilip de diğerkâm olmayan, çıkara, sevgisiz kişileri hayatın her alanında görmek mümkündür. İşte bu nedenle her bilginin üstünde bulunan, sevgiyi önemseyen felsefeye ilgi duymak gerekir. Bilmek ve merak, ayrıca felsefe sadece buluşun kaynağı değil, aynı zamanda sevgiyi de anlamlaştıran faaliyetlerdir. Vicdan bilgiyle, özelinde ise felsefe ile değerli bir eylem haline gelir. Çocuk daha bir çocuklaşır, sevgiliniz artık çok daha bir sevgilidir, aşkınız en berrak haline kavuşur, anlamını bulur. Bu kitapta felsefenin bir bakıma tarihini göreceksiniz. Ancak bunu yaparken, kaynakçada da göreceğiniz gibi çok sayıda kaynaktan faydalanılmış. Bununla birlikte kitapta da yeri geldiğince değinildiği gibi, felsefe çoğu zaman gereksiz görülen bir faaliyet olarak değerlendirilebilmektedir. Ama onu böyle algılamayanlar da vardır. Bu kitap aynı zamanda teknik/mekanik, duygusuz bir hukuk yaklaşımına karşı felsefenin başlangıç çabasıdır. O nedenle bu kitap bunu önemseyenlerindir. -- Yayıncı notu.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .