Anayasa hukukunda Kelsenci temalar / Mehmet Turhan.

By: Turhan, Mehmet, 1951- [author]
Material type: TextTextLanguage: Türkçe Publisher: Ankara : Hukuk Yayınları, 2017Copyright date: ©2017Description: 249 pages ; 20 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volume ISBN: 9786056693762 Subject(s): Kelsen, Hans 1881-1973 | Anayasa hukuku | Hukuk -- FelsefeLOC classification: K339
Contents:
Neden Hans Kelsen? - Anayasanın ön varsayımlarını değiştirmek - Hans Kelsen'e göre "anasaya aykırı" yasa - Hans Kelsen'e göre anayasa ve anayasa yargısı - Yasaların yargısal denetimi - Hans Kelsen'e göre adalet - Hans Kelsen'e göre devrimler ve hukukun devamlılığı.
Summary: Hans Kelsen (1881-1973) yirminci yüzyılın en önemli hukuk felsefecisidir. Hukuk felsefesi alanında dört yüze yakın basılmış çalışması bulunmaktadır. Kelsen’in “Saf hukuk teorisi” kusursuz ve sistematik bir açıklığa sahip bir genel hukuk teorisi olması nedeniyle büyük ilgi görmüş ve çok sayıda hukuk felsefecisini etkilemiştir. Bunlardan en önemleri kuşkusuz H.L.A. Hart ve Joseph Raz’dır. Kelsen hukuk felsefesi yanında uluslararası hukuk ve anayasa hukukunda da çok önemli yapıtlara imza atmıştır. Demokrasi konusundaki görüşleri de son derece etkileyicidir. Kelsen 1919 yılında Avusturya Anayasasının yapılmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Bu Anayasa 1920 yılında yürürlüğe girmiş ve Kelsen bu Anayasanın kurduğu Anayasa Mahkemesinde görev yapmıştır. Siyasal nedenlerle bu göreve sonra erdirildikten sonra, Kelsen 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek ve çalışmalarına bu ülkede devam etmek zorunda kalmıştır. Bu çalışmada Kelsen’in anayasa hukuku alanındaki görüşlerini esas alan beş yazı ve bunun yanında Kelsen’in anayasa yargısı konusundaki önemli bir makalesinin çevirisi yer almaktadır. Umarım bu kitap Hans Kelsen’e olan ilgiyi artırır ve görüşlerinin incelenmesine ve tartışılmasına katkıda bulunur.--Arka kapak.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon K339 .T874 2017 (Browse shelf) Available 0059831

Includes bibliographical references (pages 247-248)

Neden Hans Kelsen? - Anayasanın ön varsayımlarını değiştirmek - Hans Kelsen'e göre "anasaya aykırı" yasa - Hans Kelsen'e göre anayasa ve anayasa yargısı - Yasaların yargısal denetimi - Hans Kelsen'e göre adalet - Hans Kelsen'e göre devrimler ve hukukun devamlılığı.

Hans Kelsen (1881-1973) yirminci yüzyılın en önemli hukuk felsefecisidir. Hukuk felsefesi alanında dört yüze yakın basılmış çalışması bulunmaktadır. Kelsen’in “Saf hukuk teorisi” kusursuz ve sistematik bir açıklığa sahip bir genel hukuk teorisi olması nedeniyle büyük ilgi görmüş ve çok sayıda hukuk felsefecisini etkilemiştir. Bunlardan en önemleri kuşkusuz H.L.A. Hart ve Joseph Raz’dır. Kelsen hukuk felsefesi yanında uluslararası hukuk ve anayasa hukukunda da çok önemli yapıtlara imza atmıştır. Demokrasi konusundaki görüşleri de son derece etkileyicidir. Kelsen 1919 yılında Avusturya Anayasasının yapılmasına önemli katkılarda bulunmuştur. Bu Anayasa 1920 yılında yürürlüğe girmiş ve Kelsen bu Anayasanın kurduğu Anayasa Mahkemesinde görev yapmıştır. Siyasal nedenlerle bu göreve sonra erdirildikten sonra, Kelsen 1940 yılında Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek ve çalışmalarına bu ülkede devam etmek zorunda kalmıştır. Bu çalışmada Kelsen’in anayasa hukuku alanındaki görüşlerini esas alan beş yazı ve bunun yanında Kelsen’in anayasa yargısı konusundaki önemli bir makalesinin çevirisi yer almaktadır. Umarım bu kitap Hans Kelsen’e olan ilgiyi artırır ve görüşlerinin incelenmesine ve tartışılmasına katkıda bulunur.--Arka kapak.

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.