Normal view MARC view ISBD view

Türk anayasa mahkemesine bireysel başvuruda esasa ilişkin kabul edilmezlik sebepleri / Halil İbrahim Dursun.

By: Dursun, Halil İbrahim [author].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Seçkin Yayıncılık Hukuk No ; 2014.Publisher: Ankara : Seçkin Yayıncılık, 2018Edition: Birinci baskı: Ağustos 2018.Description: 327 pages ; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volume ISBN: 9789750249754.Other title: Bireysel başvuruda esasa ilişkin kabul edilmezlik sebepleri.Subject(s): Bireysel başvuru hakkı | Anayasa hukuku -- Türkiye | Adli süreç -- Türkiye | Medeni haklar -- Türkiye | Anayasa mahkemeleri -- Türkiye
Partial contents:
Giriş - Bireysel başvurunun kavramsal çerçevesi işleyişi ve kabul edilmezlik sebepleri - Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinden açıkça dayanaktan yoksunluk - Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinden anayasal ve kişisel önemden yoksunluk - Sonuç.
Summary: Anayasa Mahkemesine yapılan bir bireysel başvuru, usule ve Anayasa Mahkemesinin yetkisine ilişkin bütün kabul edilebilirlik şartlarını taşısa bile esasın incelenmesiyle ilgili nedenlerle Anayasa Mahkemesince yine de kabul edilemez bulunabilir. Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebepleri olarak kavramsallaştırabileceğimiz bu sebepler-açıkça dayanaktan yoksunluk ile anayasal ve kişisel önemden yoksunluk- gerek Anayasa'da gerekse 6216 sayılı Kanun ile İçtüzükte ayrıntılı olarak düzenlenmeyip genel ifadelerle açıklandığından; bu iki kabul edilemezlik sebebinin anlamı ve kapsamı Anayasa Mahkemesince belirlenecektir. Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların önemli bir kısmının açıkça dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle kabul edilemez bulunduğu dikkate alındığında ve anayasal ve kişisel önemden yoksunluk kriterinin zamanla birçok başvuruda belirleyici bir kriter olarak kullanılacağı gözetildiğinde, bu iki kabul edilemezlik sebebinin Anayasa Mahkemesince nasıl yorumlandığının tespiti oldukça önem arz etmektedir. Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinin kapsamı dar tutulduğunda kabul edilemezlik kararı verilmesinin zorlaşacağı ve başvurucular lehine bir durum ortaya çıkacağı; tersi durumda ise bireysel başvurular hakkında daha kolay kabul edilemezlik kararı verilebileceği ve başvurucular aleyhine bir durum ortaya çıkacağı muhakkaktır. Bu çalışmada; Anayasa Mahkemesinin, açıkça dayanaktan yoksunluk kriteri ile anayasal ve kişisel önemden yoksunluk kriterini nasıl yorumladığı ve uygulandığı, ihlal kararlarına da yer verilerek açıklanmaktadır. -- Arka kapak.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon KKX2620 .D877 2018 (Browse shelf) 1 Available 0059655

Includes bibliographical references ( pages [299]-303).

Giriş - Bireysel başvurunun kavramsal çerçevesi işleyişi ve kabul edilmezlik sebepleri - Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinden açıkça dayanaktan yoksunluk - Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinden anayasal ve kişisel önemden yoksunluk - Sonuç.

Anayasa Mahkemesine yapılan bir bireysel başvuru, usule ve Anayasa Mahkemesinin yetkisine ilişkin bütün kabul edilebilirlik şartlarını taşısa bile esasın incelenmesiyle ilgili nedenlerle Anayasa Mahkemesince yine de kabul edilemez bulunabilir. Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebepleri olarak kavramsallaştırabileceğimiz bu sebepler-açıkça dayanaktan yoksunluk ile anayasal ve kişisel önemden yoksunluk- gerek Anayasa'da gerekse 6216 sayılı Kanun ile İçtüzükte ayrıntılı olarak düzenlenmeyip genel ifadelerle açıklandığından; bu iki kabul edilemezlik sebebinin anlamı ve kapsamı Anayasa Mahkemesince belirlenecektir. Anayasa Mahkemesine yapılan başvuruların önemli bir kısmının açıkça dayanaktan yoksun olduğu gerekçesiyle kabul edilemez bulunduğu dikkate alındığında ve anayasal ve kişisel önemden yoksunluk kriterinin zamanla birçok başvuruda belirleyici bir kriter olarak kullanılacağı gözetildiğinde, bu iki kabul edilemezlik sebebinin Anayasa Mahkemesince nasıl yorumlandığının tespiti oldukça önem arz etmektedir. Esasa ilişkin kabul edilemezlik sebeplerinin kapsamı dar tutulduğunda kabul edilemezlik kararı verilmesinin zorlaşacağı ve başvurucular lehine bir durum ortaya çıkacağı; tersi durumda ise bireysel başvurular hakkında daha kolay kabul edilemezlik kararı verilebileceği ve başvurucular aleyhine bir durum ortaya çıkacağı muhakkaktır. Bu çalışmada; Anayasa Mahkemesinin, açıkça dayanaktan yoksunluk kriteri ile anayasal ve kişisel önemden yoksunluk kriterini nasıl yorumladığı ve uygulandığı, ihlal kararlarına da yer verilerek açıklanmaktadır. -- Arka kapak.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .