Normal view MARC view ISBD view

Yeni dünyanın mitleri: Amerika’daki kızıl ırkın sembolizmi ve mitolojisi üzerine bir deneme / Daniel G. Brinton ; çeviren: Suat Başar Çağlan.

By: Brinton, Daniel G. (Daniel Garrison), 1837-1899 [author].
Contributor(s): Çağlan, Suat Başar, 1982- [translator].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Mitoloji/Tarih Dizisi ; 31 İlya Yayın No ; 200.Publisher: İzmir : İlya Yayınevi, 2012Edition: Altıncı baskı: Mart 2012.Description: 262 pages ; 20 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789944260503.Uniform titles: The myths of the New world. Turkish Subject(s): Hint mitolojisi | Kızılderili mitolojisi | Kuzey Amerika
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
No physical items for this record

Bu eseri antikçağ tarihçilerinden ziyade belli düşüncelere sahip genel okurlar için yazdım. Bu eser, türümüzün entelektüel tarihinin karanlık parçalarının örneklerinden birine dair bir çalışmadır.

İnsanın ruh ve Tanrı, kendi kökeni ve yazgısı hakkındaki en eski fikirleri nelerdir? Neden her zaman tüm ırklar tarafından bu fikirlerle ilişkilendirilen yaratılış, tufan, öte dünya gibi mitlerle; kuş, yılan, haç gibi belli simgelerle; üç, dört, yedi gibi belli sayılarla karşılaşırız? Doğal dinlerin büyüme kanunları nelerdir? Nasıl böyle bir etkiye sahip olurlar ve bu etki kötü mü, yoksa iyi midir? Yapmaya çalıştığım şey, yabani bir ırkın basit inanışlarını analiz ederek, bu gibi evrensel açıdan ilgi uyandıran sorulara çözüm bulmaktır.

Eğer çalışırken bereketli Amerikan etnolojisi konusuna daha büyük ve genel bir ilgi de oluşturabilirsem, hedefime ulaşmış olacağım.

PHILADELPHIA, Nisan 1868.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .