Normal view MARC view ISBD view

Rüstem Paşa tarihi olarak bilinen tarih-i Al-i Osman : Osmanlı tarihi 699-968 / 1299-1561 (inceleme-tenkitli metin) / Matrakçı Nasuh ; Matrakçı Nasuh ; hazırlayan Göker İnan, editör Erhan Afyoncu.

By: Nasuh, (ö.1560 tan sonra). Matrakçı, active 16th century [autthor].
Contributor(s): İnan, Göker [editor] | Afyoncu, Erhan [editor].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları ; 118 Tarih ve Toplum Bilimleri Serisi ; 17.Publisher: İstanbul : Türkiye Yazma Eserler Kurumu Başkanlığı Yayınları, 2019Description: 504 pages ; 25 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789751741400.Subject(s): Nasuh, Matrakçı, active 16th century | Türkiye -- Tarih -- Osmanlı İmparatorluğu, 1288-1918 | Avrupa -- Tarih
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Notes Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon DR501 .N372 2019 (Browse shelf) Available Donated by Manuscript Institution of Turkey 0060473

Literatürde Rüstem Paşa’ya atıfla “Rüstem Paşa Tarihi” olarak bilinen; fakat yapılan tedkikler neticesinde eserin Kanunî devrinin önemli simalarından Matrakçı Nasuh’a ait olduğu ortaya çıkan Târîh-i Âl-i Osmân, devletin kuruluşundan 1561’e kadar gelen genel bir Osmanlı tarihidir. Minyatür, silahşörlük ve tarih sahasındaki eseriyle tanınan Matrakçı Nasuh, söz konusu kronikte bizzat içinde yaşadığı devri ve hâdiseleri kaleme almıştır. Dr. Göker İnan tarafından yayına hazırlanan Târîh-i Âl-i Osmân iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde eserin müellifinin kim olduğu mevzusu etraflı bir şekilde tartışılmış ve kronik yazarının Rüstem Paşa değil; Matrakçı Nasuh olduğu tespit edilmiştir. İkinci bölümde ise Avusturya Milli Kütüphanesi Cod. Mixt. 339 ve İstanbul Üniversitesi Nadir Eserler Kütüphanesi TY 2438 numaralı nüshalar esas alınarak Târîh-i Âl-i Osmân’ın tenkitli metni günümüz harflerine aktarılmıştır.

Includes bibliographical references and index.

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .