Normal view MARC view ISBD view

Kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki modern ilişkiler / Dr. Türker Ertaş.

By: Ertaş, Türker, Doktor [ yazar.].
Material type: materialTypeLabelBookSeries: Seçkin Yayıncılık Hukuk no: 2048.Ankara : Seçkin yayıncılık, 2018Edition: Birinci baskı: Eylül 2018 (Ankara).Description: 448 sayfa; 24 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volume ISBN: 9789750250651 .Other title: Yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki modern ilişkiler.Subject(s): Separation of powers | Kuvvetler ayrılığı | Constitutional law | Anayasa hukuku | Judicial power | Yargı gücü
Partial contents:
Giriş - Kuvvetler ayrılığı ilkesi, kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamı, saf ve modern görünümü - Kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında karşılaştırmalı anayasal düzenlemede yasama ve yürütme organları arasındaki modern ilişkiler - Kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında karşılaştırmalı anayasal düzenlemelerde yasama ve yürütme organları ile yargı organı arasındaki modern ilişkiler - Sonuç.
Summary: Çalışmanın konusunu kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında modern anayasal düzenlerde yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkiler oluşturmaktadır. Bu kapsamda bu ilkeye dayanan modern anayasal düzenlerde ki denetleme ve denge mekanizmaları ile işbirliği ve koordinasyon araçları fonksiyonel, kurumsal ve şahsi kuvvetler ayrılığı ilkeleri bağlamında incelenmektedir. Kitapta, temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu anayasal bir devlet için hayati öneme sahip olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamının ve modern dünyadaki uygulamalarının ne şekilde olduğu ortaya konulmaktadır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi, zaman içerisinde hem teorik hem de pratik düzlemde birtakım modifikasyonlara maruz kalmış ve evrime uğramıştır. Yine her anayasal devlet, anayasal belgelerinde kendi kuvvetler ayrılığı uygulamasına yer vermiştir. Bu ilkenin mutlak ve tek bir formülasyonu bulunmamaktadır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin amacı, anayasal/sınırlı devletin ve dengeli yönetimin sağlanmasıdır. Çalışmada esas olarak "modern dünyada kuvvetler ayrılığı ilkesini referans alan anayasalar yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkileri ne şekilde düzenlemekte ve anayasal/sınırlı devlet ile dengeli yönetimi ne şekilde sağlamaktadır?" sorusuna yoğunlaşılmakta, bu soruya yanıt aranmakta ve bu hususta birtakım değerlendirmelere ve önerilere yer verilmektedir. Eserde, Amerikan, İngiliz, Alman, Fransız, Hollanda ve Türk anayasal düzenlerindeki yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkiler kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında incelenmektedir. Bu şekilde kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamının, öneminin, modern dünyadaki uygulamalarının daha iyi bir şekilde anlaşılmasının sağlanması hedeflenmektedir. -- Arka kapak.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Siparişte / On order
Genel Koleksiyon Ödünç Verilemez-Siparişte / Not For Loan-Ordered

Dizin vardır.

Bibliyografik bilgi içerir (sayfa [431]-446).

Giriş - Kuvvetler ayrılığı ilkesi, kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamı, saf ve modern görünümü - Kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında karşılaştırmalı anayasal düzenlemede yasama ve yürütme organları arasındaki modern ilişkiler - Kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında karşılaştırmalı anayasal düzenlemelerde yasama ve yürütme organları ile yargı organı arasındaki modern ilişkiler - Sonuç.

Çalışmanın konusunu kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında modern anayasal düzenlerde yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkiler oluşturmaktadır. Bu kapsamda bu ilkeye dayanan modern anayasal düzenlerde ki denetleme ve denge mekanizmaları ile işbirliği ve koordinasyon araçları fonksiyonel, kurumsal ve şahsi kuvvetler ayrılığı ilkeleri bağlamında incelenmektedir. Kitapta, temel hak ve özgürlüklerin güvence altında olduğu anayasal bir devlet için hayati öneme sahip olan kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamının ve modern dünyadaki uygulamalarının ne şekilde olduğu ortaya konulmaktadır. Kuvvetler ayrılığı ilkesi, zaman içerisinde hem teorik hem de pratik düzlemde birtakım modifikasyonlara maruz kalmış ve evrime uğramıştır. Yine her anayasal devlet, anayasal belgelerinde kendi kuvvetler ayrılığı uygulamasına yer vermiştir. Bu ilkenin mutlak ve tek bir formülasyonu bulunmamaktadır. Kuvvetler ayrılığı ilkesinin amacı, anayasal/sınırlı devletin ve dengeli yönetimin sağlanmasıdır. Çalışmada esas olarak "modern dünyada kuvvetler ayrılığı ilkesini referans alan anayasalar yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkileri ne şekilde düzenlemekte ve anayasal/sınırlı devlet ile dengeli yönetimi ne şekilde sağlamaktadır?" sorusuna yoğunlaşılmakta, bu soruya yanıt aranmakta ve bu hususta birtakım değerlendirmelere ve önerilere yer verilmektedir. Eserde, Amerikan, İngiliz, Alman, Fransız, Hollanda ve Türk anayasal düzenlerindeki yasama, yürütme ve yargı organları arasındaki ilişkiler kuvvetler ayrılığı ilkesi bağlamında incelenmektedir. Bu şekilde kuvvetler ayrılığı ilkesinin anlamının, öneminin, modern dünyadaki uygulamalarının daha iyi bir şekilde anlaşılmasının sağlanması hedeflenmektedir. -- Arka kapak.

1

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .