Küresel kapitalizmin oluşturulması : Amerikan İmparatorluğunun siyasal iktisadı / Leo Panitch, Sam Gindin ; İngilizce'den çeviren: Ümit Şenesen.

By: Panitch, Leo [author]
Contributor(s): Gindin, Sam [author] | Şenesen, Ümit [translator]
Material type: TextTextLanguage: Türkçe Original language: eng Series: Yordam Kitap ; 339Publisher: İstanbul : Yordam Kitap, 2019Copyright date: ©2015Edition: Birinci basım: Şubat 2019Description: 430 pages ; 24 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volume ISBN: 9786051723198 Other title: Amerikan İmparatorluğunun siyasal iktisadıUniform titles: The making of global capitalism : the political economy of American Empire. Turkish. Subject(s): Uluslararası maliye | Küreselleşme -- Ekonomik yönleri | Maliye -- Amerika Birleşik Devletleri | Kapitalizm -- Amerika Birleşik Devletleri | Amerika Birleşik Devletleri -- Dış ekonomik ilişkiler | Amerika Birleşik Devletleri -- Dış ilişkilerLOC classification: HB501 | .P3619 2019
Partial contents:
Giriş - Yeni Amerikan İmparatorluğunun perdeyi açışı - Küresel kapitalizm projesi - Küresel kapitalizme geçiş - Küresel kapitalizmin gerçekleşmesi - Küresel kapitalizmin egemenliği - Küresel kapitalist binyıl - Sonuç.
Summary: Amerikan İmparatorluğu nasıl kuruldu? Diğer emperyalist güçler arasından sıyrılarak nasıl dünyanın hâkim gücü haline geldi, küreselleşme sürecinin eksenine nasıl yerleşti? Büyük Bunalım’dan ve Yeni Düzen’den neoliberalizm evresine kadar uzanan yıllarda ne gibi sorunlar yaşandı? Küreselleşme sürecinin başlıca çatışma alanları neler oldu, devlet-piyasa ilişkisi nasıl gelişti? Hepsi önemli ve kapsamlı sorular. Dahası da var: Küresel imparatorluğun merkezinde ve çeperlerinde, finans ve sanayi kesimlerinin ilişkisi nasıl bir evrim geçirdi? Ekonomik alanla birlikte siyasal ve hukuki alanlarda neler yaşandı? Emek güçleri küreselleşme karşısında neden etkisiz kaldı? Avrupa Birliği oluşumu, ABD liderliğine karşı bir direnişi mi temsil ediyordu, yoksa onun liderliğiyle uyum temelinde mi inşa edildi? Avrupa’yla birlikte Latin Amerika, Japonya, Güney Kore başta olmak üzere Asya ülkeleri, Türkiye gibi Üçüncü Dünya ülkeleri ve en nihayetinde eski sosyalist ülkeler küresel sisteme nasıl eklemlendiler? Biri akademideki, diğeri sendika çevrelerindeki araştırmaları ve eylemci kimlikleriyle öne çıkan Kanadalı Marksist yazarlar Leo Panitch ve Sam Gindin, işte bu kapsamlı soruların peşine düşüyor. Günümüzün en çok tartışılan kavramlarından “küreselleşme”yi 19. yüzyılın sonundan bugüne tüm oluşum evreleriyle anlatan yazarlar, ABD liderliğinde gelişen küreselleşme sürecini, bu ülkenin emperyalist bir güç olarak inşası ekseninde atılan bütün önemli adımların somutluğunda da gösteriyorlar. 2013 Deutscher Ödülü’ne layık görülen Küresel Kapitalizmin Oluşturulması, yakın tarihe ve küreselleşmeye dair çalışmalar arasında vazgeçilmez bir yere sahip. “Kapitalizmin geleceğinin nereye uzandığıyla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.” David Harvey “Amerikan İmparatorluğu’nun tarihine ve faaliyetlerine dair zihin açıcı ve vazgeçilmez bir rehber.” Naomi Klein. -- Arka kapak.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon HB501 .P3619 2019 (Browse shelf) Available 0061346

Original title: The making of global capitalism: the political economy of American Empire.

© Leo Panitch ve Sam Gindin, 2012.

Includes bibliographical references (p. [336]-4420) and index.

Giriş - Yeni Amerikan İmparatorluğunun perdeyi açışı - Küresel kapitalizm projesi - Küresel kapitalizme geçiş - Küresel kapitalizmin gerçekleşmesi - Küresel kapitalizmin egemenliği - Küresel kapitalist binyıl - Sonuç.

Amerikan İmparatorluğu nasıl kuruldu? Diğer emperyalist güçler arasından sıyrılarak nasıl dünyanın hâkim gücü haline geldi, küreselleşme sürecinin eksenine nasıl yerleşti? Büyük Bunalım’dan ve Yeni Düzen’den neoliberalizm evresine kadar uzanan yıllarda ne gibi sorunlar yaşandı? Küreselleşme sürecinin başlıca çatışma alanları neler oldu, devlet-piyasa ilişkisi nasıl gelişti? Hepsi önemli ve kapsamlı sorular. Dahası da var: Küresel imparatorluğun merkezinde ve çeperlerinde, finans ve sanayi kesimlerinin ilişkisi nasıl bir evrim geçirdi? Ekonomik alanla birlikte siyasal ve hukuki alanlarda neler yaşandı? Emek güçleri küreselleşme karşısında neden etkisiz kaldı? Avrupa Birliği oluşumu, ABD liderliğine karşı bir direnişi mi temsil ediyordu, yoksa onun liderliğiyle uyum temelinde mi inşa edildi? Avrupa’yla birlikte Latin Amerika, Japonya, Güney Kore başta olmak üzere Asya ülkeleri, Türkiye gibi Üçüncü Dünya ülkeleri ve en nihayetinde eski sosyalist ülkeler küresel sisteme nasıl eklemlendiler? Biri akademideki, diğeri sendika çevrelerindeki araştırmaları ve eylemci kimlikleriyle öne çıkan Kanadalı Marksist yazarlar Leo Panitch ve Sam Gindin, işte bu kapsamlı soruların peşine düşüyor. Günümüzün en çok tartışılan kavramlarından “küreselleşme”yi 19. yüzyılın sonundan bugüne tüm oluşum evreleriyle anlatan yazarlar, ABD liderliğinde gelişen küreselleşme sürecini, bu ülkenin emperyalist bir güç olarak inşası ekseninde atılan bütün önemli adımların somutluğunda da gösteriyorlar. 2013 Deutscher Ödülü’ne layık görülen Küresel Kapitalizmin Oluşturulması, yakın tarihe ve küreselleşmeye dair çalışmalar arasında vazgeçilmez bir yere sahip. “Kapitalizmin geleceğinin nereye uzandığıyla ilgilenen herkesin mutlaka okuması gereken bir kitap.” David Harvey “Amerikan İmparatorluğu’nun tarihine ve faaliyetlerine dair zihin açıcı ve vazgeçilmez bir rehber.” Naomi Klein. -- Arka kapak.

Click on an image to view it in the image viewer

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.