Normal view MARC view ISBD view

Devlet kuramı / derleyen : Cemal Bâli Akal.

Contributor(s): Akal, Cemal Bali, 1949- [compiler].
Material type: materialTypeLabelBookPublisher: Ankara : Dost Kitabevi, 2018Edition: Beşinci Baskı, Şubat 2018.Description: 555 pages ; 21 cm.Content type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9789758457373; 9758457373.Subject(s): DevletOnline resources: Publisher web page
Contents:
Önsöz -- Bir devlet kuramı için giriş Anlam borcu ve devletin kökenleri. İlkelerde din ve siyaset / Marcel Gauchet -- Krallar ve danışmanları: Yasa / Arthur Maurice Hocart -- Devlet, rastlantı ve zorunluluk. Bir tarih üzerine düşünceler / Emmanuel Terray -- Orta Çağ siyasi düşüncesinde ''vatan için ölmek - pro patria mori'' / Ernst Kantorowicz -- Orta Çağ'da siyasi kuramlar: Devlet ve hukuk / Otto Gierke -- Bireycilik üzerine denemeler: Doğuş, XIII. yüzyıldan başlayarak siyaset kategorisi ve devlet / Louis Dumont -- Estat'lardan devlete, bir sözcüğün evrimi / Jean-Pierre Brancourt -- Devlet kuramı: 1. Devlet. Yeni bir sözcük 193 / 2. 'Yeni hükümdarlık ve etkili gerçeklik' yöntemi 200 / 3. 'Devlet mantığı' ve güç-devlet 205 / Alessandro Passerin d'Entreves -- Padovalı Marsilius'dan Louis XIV'e laik devletin doğuşu / Gerard Mairet -- Somut ve çağa bağlı bir kavram olarak devlet / Carl Schmitt -- Vitoria'dan Vattel'e uluslararası hukuk kişisi olarak egemen devlet / Peter Haggenmacher -- Tabii hak ve tarih: 1. Hobbes 269 / 2. Rousseau 291 / Leo Strauss -- Bir şeytan halkının bile devlete ihtiyacı vardır. Tabii adaletin ikilemi / Otfried Höffe -- Hukuki devlet kuramı üstüne / Michel Troper -- Devlet: Hukuki öğretinin ikilemleri / Philippe Braud -- Egemenlik ve Özgürlük: 1. Egemenlik nedir? 379 / 2. Egemenliğin hukuki kaynağı olarak ulus 387 / 3. Dış ilişkilerde ulusal egemenlik 395 / Leon Duguit -- Duguit ve devlet kuramı: Temsil ve iletişim / Lucien Sfez -- Saf hukuk kuramı: Devlet ve hukuk özdeşliği / Hans Kelsen -- Kelsen ve hukukun kaynakları / Norberto Bobbio -- Sürüden devlete: Savaş ve lüm. Genelleştirilmiş bir savaşın simgesi olarak devlet / Eugene Enriques -- Notlar -- Dizin.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon JC336 .D48 2018 (Browse shelf) Available 0057503

Includes bibliographical references and index.

Önsöz -- Bir devlet kuramı için giriş Anlam borcu ve devletin kökenleri. İlkelerde din ve siyaset / Marcel Gauchet -- Krallar ve danışmanları: Yasa / Arthur Maurice Hocart -- Devlet, rastlantı ve zorunluluk. Bir tarih üzerine düşünceler / Emmanuel Terray -- Orta Çağ siyasi düşüncesinde ''vatan için ölmek - pro patria mori'' / Ernst Kantorowicz -- Orta Çağ'da siyasi kuramlar: Devlet ve hukuk / Otto Gierke -- Bireycilik üzerine denemeler: Doğuş, XIII. yüzyıldan başlayarak siyaset kategorisi ve devlet / Louis Dumont -- Estat'lardan devlete, bir sözcüğün evrimi / Jean-Pierre Brancourt -- Devlet kuramı:
1. Devlet. Yeni bir sözcük 193 / 2. 'Yeni hükümdarlık ve etkili gerçeklik' yöntemi 200 / 3. 'Devlet mantığı' ve güç-devlet 205 / Alessandro Passerin d'Entreves -- Padovalı Marsilius'dan Louis XIV'e laik devletin doğuşu / Gerard Mairet -- Somut ve çağa bağlı bir kavram olarak devlet / Carl Schmitt -- Vitoria'dan Vattel'e uluslararası hukuk kişisi olarak egemen devlet / Peter Haggenmacher -- Tabii hak ve tarih:
1. Hobbes 269 / 2. Rousseau 291 / Leo Strauss -- Bir şeytan halkının bile devlete ihtiyacı vardır. Tabii adaletin ikilemi / Otfried Höffe -- Hukuki devlet kuramı üstüne / Michel Troper -- Devlet: Hukuki öğretinin ikilemleri / Philippe Braud -- Egemenlik ve Özgürlük:
1. Egemenlik nedir? 379 / 2. Egemenliğin hukuki kaynağı olarak ulus 387 / 3. Dış ilişkilerde ulusal egemenlik 395 / Leon Duguit -- Duguit ve devlet kuramı: Temsil ve iletişim / Lucien Sfez -- Saf hukuk kuramı: Devlet ve hukuk özdeşliği / Hans Kelsen -- Kelsen ve hukukun kaynakları / Norberto Bobbio -- Sürüden devlete: Savaş ve lüm. Genelleştirilmiş bir savaşın simgesi olarak devlet / Eugene Enriques -- Notlar -- Dizin.

Click on an image to view it in the image viewer

This software was implemented, installed by Devinim Software Training Consulting .