Avrupa(lılık) nedir? : Türkiye ne kadar Avrupalıdır? / Onur Bilge Kula.

By: Kula, Onur Bilge, 1954- [author]
Material type: TextTextLanguage: Türkçe Series: Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları ; 3300Publisher: İstanbul : Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, 2015Copyright date: ©2015Edition: 1. basımDescription: xxii, 741 pages ; 23 cmContent type: text Media type: unmediated Carrier type: volumeISBN: 9786053324553Other title: Türkiye ne kadar Avrupalıdır?Subject(s): Türkler -- Avrupa -- Kamuoyu | Turks -- Europe -- Public opinion | Sosyal tarih -- Türkiye | Social change -- History -- Turkey | Social history -- Turkey | Turks -- Europe | Türkler -- Avrupa | Sosyal değişim -- Türkiye -- Tarih | Türkiye -- İlişkiler -- Avrupa | Europe -- Relations -- Turkey | Turkey -- Relations -- Europe | Avrupa -- İlişkiler -- TürkiyeLOC classification: D1056.2.T87 | .K85 2015Summary: 50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin gündemini işgal eden Avrupa Birliği’ne ortaklık konusunu felsefi anlamda ele alıyor. Avrupalılık nedir veya Avrupalılığı oluşturan özellikler nelerdir? Avrupalılık felsefi açıdan kesin tanımlanabilir bir kavram mıdır? Avrupa tümlenmiş ve kesinleşmiş bir yapı mıdır, yoksa sürmekte olan bir oluşum mudur? Türkiye toplumunun Avrupa’yla ilişkisi nasıl belirlenebilir? Türkiye’nin toplumsal-kültürel yapısıyla Avrupa’nın toplumsal-kültürel yapısı arasında benzerlikler veya benzemezlikler var mıdır? Varsa, bunların tarihsel-toplumsal nedenleri nelerdir? Bu kavramlar nasıl tanımlanabilir? Türkiye, bütün bu ve benzeri soru ve sorunları, şimdiye değin felsefi anlamda ve yeterli ölçüde tartışmamıştır. Bu kitap, söz konusu kuramsal boşluğun giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.
Tags from this library: No tags from this library for this title. Log in to add tags.
    Average rating: 0.0 (0 votes)
Item type Current location Collection Call number Vol info Copy number Status Date due Barcode
Book Book Merkez Kütüphane
Genel Koleksiyon / Main Collection
Genel Koleksiyon D1056.2.T87 K85 2015 (Browse shelf) 1 1 Available 0051110

Includes bibliographical references.

50 yılı aşkın bir süredir Türkiye’nin gündemini işgal eden Avrupa Birliği’ne ortaklık konusunu felsefi anlamda ele alıyor.

Avrupalılık nedir veya Avrupalılığı oluşturan özellikler nelerdir? Avrupalılık felsefi açıdan kesin tanımlanabilir bir kavram mıdır? Avrupa tümlenmiş ve kesinleşmiş bir yapı mıdır, yoksa sürmekte olan bir oluşum mudur? Türkiye toplumunun Avrupa’yla ilişkisi nasıl belirlenebilir? Türkiye’nin toplumsal-kültürel yapısıyla Avrupa’nın toplumsal-kültürel yapısı arasında benzerlikler veya benzemezlikler var mıdır? Varsa, bunların tarihsel-toplumsal nedenleri nelerdir? Bu kavramlar nasıl tanımlanabilir?

Türkiye, bütün bu ve benzeri soru ve sorunları, şimdiye değin felsefi anlamda ve yeterli ölçüde tartışmamıştır. Bu kitap, söz konusu kuramsal boşluğun giderilmesine katkıda bulunmayı amaçlamaktadır.

Click on an image to view it in the image viewer

Devinim Yazılım Eğitim Danışmanlık tarafından Koha'nın orjinal sürümü uyarlanarak geliştirilip kurulmuştur.